Těžký život praktika v Británii
Doktor Simon Sherwood pracuje jako praktický lékař už dvacet let. „A nikdy to nebyla tak těžká práce jako dnes,“ říká. Začíná pracovat v šest hodin ráno a odchází domů v sedm hodin večer. O víkendu navíc stráví tři až dvanáct hodin papírováním.
„Dostali jsme se do krizového bodu. Pracovní zátěž praktiků dramaticky vzrostla. Odcházející praktické lékaře nemá kdo nahradit, příjem ordinace už osm let každý rok klesá a další problém je demografické rozložení obyvatelstva.“
Praktický lékař Simon Sherwood pracuje pro lékařské centrum East Lynne Medical Centre ve městě Clacton-on-Sea v Essexu. Jde o oblast, kde žije velké množství seniorů, je zde vysoká nezaměstnanost a lidé mají nízké příjmy.
V East Lynne Medical Centre působilo dříve šest praktických lékařů na plný úvazek. Nyní jsou dispozici lékaři jen na 2.5 úvazku. V uplynulých třech letech vynaložilo toto zdravotnické středisko více než 20 tisíc liber ve snaze získat další praktické lékaře, avšak bez úspěchu.
Situaci primární péče v Británii vnímá jako krizovou i tamní vláda. Chce rozšířit ordinační hodiny praktiků ve večerních hodinách a o víkendech. David Cameron přislíbil, že do roku 2020 budou mít Britové k dispozici primární péči sedm dnů v týdnu od 8 hodin ráno do 8 hodin večer.
Takového opatření se ale tamní praktičtí lékaři obávají. „Představa, že bych měl pracovat ještě více než dnes, je nereálná. Pokud toto opatření skutečně vláda prosadí, pak budu muset svou praxi uzavřít,“ poznamenává upřímně doktor Sherwood.
Před nedávnem přitom britský tisk zveřejnil informaci, že tamní praktický lékař má příjem kolem 150 tisíc liber ročně, což je více než bere premiér. Běžná veřejnost považuje příjem praktiků za nepřiměřeně vysoký. Britští praktici mají vyšší plat než jejich premiér
DÁLE ČTĚTE:
Co by pomohlo venkovským lékařům?
Praktici by chtěli valorizaci kapitační platby
Zrušení poplatků přivedlo do ordinací praktiků až o polovinu více pacientů
ivb, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz