Testy nadějného léku proti karcinomu začnou v ČR v srpnu
Nadějnou látku proti Ca lymfatických uzlin a chronické leukemii, která vychází z objevu profesora Antonína Holého, začne pět českých pracovišť testovat o prázdninách. Účastnit by se jich mělo zhruba 50 pacientů. Testy hradí americká firma a lékaři, kteří se na nich v Česku budou podílet, podepsali mlčenlivost, že nic o přípravách zkoušek nezveřejní. ČTK se podařilo zjistit, že s největší pravděpodobností testy začnou v srpnu.
"Řada informací v médiích je zavádějících, žádné informace podávat nebudeme, nemáme k tomu oprávnění. Jsme pouze nájemní pracovníci, kteří pro americkou firmu tuto práci udělají," shodli se oslovení lékaři. Testy se budou dělat ve dvou pražských fakultních nemocnicích, ve fakultních nemocnicích v Brně, Olomouci a Hradci Králové.
Naděje pacientů jsou podle lékařů předčasné. Nemocní se dožadují léčby i na jiné typy karcinomu, na by mohl být lék podle dosavadních testů na zvířatech účinný. I kdyby se tyto naděje potvrdily, nebude lék dostupný dříve než za šest, možná až devět let. Lék v testech na zvířatech působil proti zhoubným nádorům, které vycházejí z lymfatické tkáně, tedy z krevních buněk. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že neničí imunitní systém jako chemoterapie, ale působí jen na zhoubný nádor. Za úspěch vědci považují i fakt, že lék, jehož základ vznikl ve spolupráci českých vědců Antonína Holého, Ivana Votruby a Berty Otové, už umí firma Gilead vyrábět průmyslově.
Čtvrtina lidí, kteří ročně v Česku onemocní rakovinou, má Ca lymfatických uzlin či chronickou leukemii. Všichni se ale testu podrobit nemohou. Nemocní musejí splnit řadu podmínek, nesmějí třeba trpět žádnou jinou nemocí, pouze karcinomem. Musejí to být pacienti, kteří již podstoupili tu nejlepší dostupnou léčbu a nepomohla jim.
Lék se bude zkoušet pouze na pěti českých a pěti amerických pracovištích, jinde ve světě ne. Na výběr pacientů do studie dohlížejí američtí partneři, pacienti se sami hlásit nemohou.
V první etapě se nesleduje protinádorový účinek, ale ověřuje se, zda u člověka lék nevyvolává nežádoucí účinky. Musí se také stanovit dávkování léku, liší se od dávkování při zkouškách na zvířatech. U lidí se začíná s velmi nízkou dávkou a postupně se podle mezinárodních pravidel zvyšuje. V druhé etapě už se sleduje protinádorový účinek, ve třetí se účinnost léku srovnává s účinností dosavadní nejlepší léčby, aby se zjistilo, zda lék bude přínosem. Ve čtvrté etapě se lék prověřuje v široké praxi.
Zdroj: ČTK