Přeskočit na obsah

Testy na HIV u lékařů povinně?

Případ albánského zubaře, který ošetřoval pacienty, i když byl HIV pozitivní, by mohl ovlivnit život všech lékařů. Svaz pacientů prosazuje, aby se na přítomnost nebezpečného viru nechávali povinně testovat všichni zdravotníci.

"Musíme zabránit tomu, aby mohli své pacienty nakazit nebezpečnou a snadno přenosnou nemocí, jako je tuberkulóza, nebo virem HIV. Lékaři, kteří očkují nebo operují, by měli být zcela zdraví," vysvětluje svůj záměr prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.

A kritizuje ministerstvo zdravotnictví, že pro lepší ochranu pacientů nic nedělá. Za důkaz považuje právě současný případ - pětadvacetiletý Albánec Shaqir Vukaj, který žil v Česku nelegálně, ordinoval ještě pět měsíců poté, co mu to hygienici kvůli jeho nemoci zakázali.

Byli však jediní, kdo o nakaženém zubaři věděli. Žádnou zprávu nedostala Česká stomatologická komora, pražský magistrát, a dokonce ani vedení Polikliniky Modřany, kde zubař pracoval.

Ve svém boji za povinná vyšetření na HIV však zatím zůstává svaz osamocen. Proti plošným testům se staví ministerstvo zdravotnictví i Česká lékařská komora.

"Návrh Svazu pacientů považuji za nehorázný. Není možné chtít, aby se zdravotníci nechávali vyšetřit povinně," zlobí se prezident lékařské komory Milan Kubek.

Podle něj by tím stát diskriminoval jednu skupinu osob.

100 milionů za testy Nápad se nelíbí ani ministerstvu zdravotnictví. Podle náměstka Marka Šnajdra se zavedení povinných vyšetření rozhodně neplánuje. Důvodem je i částka, na niž by vyšetření všech dvou set tisíc lékařů a zdravotních sester přišlo.

"Ročně by to stálo asi sto milionů korun," říká náměstek Šnajdr.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…