Terapeutické komunity v Česku využívají služeb profesionálů
Terapeutické komunity v Česku, které se věnují léčbě drogově závislých, využívají na rozdíl od podobných zařízení v zahraničí služeb profesionálních psychoterapeutů. Výsledky ukazují, že je to účinnější, řekl ČTK Petr Nevšímal, ředitel obecně prospěšné společnosti Magdaléna, která provozuje terapeutickou komunitu v Mníšku pod Brdy.
Nevšímal je jedním z autorů nové knihy nazvané Terapeutická komunita pro drogově závislé II., která popisuje původní českou praxi léčby. Nabízí souhrnný přehled znalostí, praxe a přístupů předních českých odborníků. "Je to první kniha, kterou dali Češi dohromady o tomto tématu a v takovém rozsahu," dodal.
V Magdaléně pracuje jako lékař deset let. "Když jsme začínali s touto praxí, žádné odborné zdroje nebo materiály k této problematice, z nichž bychom mohli čerpat, nebyly. Všechno jsme přebírali ústní tradicí od zkušenějších kolegů. Veškeré materiály jsme dávali sami dohromady," zavzpomínal. Podobně na tom podle něj byli i kolegové v dalších terapeutických komunitách v republice. V nové knize proto společně shrnuli své desetileté až patnáctileté zkušenosti z oboru.
Podle Nevšímala má v Čechách dlouhou tradici komunitní terapeutická škola, kterou propagoval zakladatel první protialkoholní stanice na světě docent Jaroslav Skála. "Všechny komunity proto mají hodně profesionální ráz, v tom je zásadní rozdíl od například americké školy, kde terapii vedou často laici z řad bývalých uživatelů drog, u nás to jsou profesionálové, vysokoškoláci s psychoterapeutickým výcvikem," dodal. Na Západě navíc terapeuti často v komunitách trvale žijí, zatímco v Česku do nich dojíždějí jako do jakéhokoliv jiného zaměstnání.
"Podle obecných výsledků je česká praxe účinnější," dodal Nevšímal. Úspěšnost se ale podle něj různí. Například v Magdaléně abstinuje více než polovina klientů, kteří zde léčbu absolvovali.
Nová kniha navázala na první díl, který vyšel před třemi roky. "Byl to teoretický úvod postavený na převzatých zahraničních materiálech. Shrnoval zkušenosti odborníků z Nizozemí a USA," popsal Nevšímal. Na nové publikaci se podíleli téměř všichni současní i bývalí vedoucí terapeutických komunit v Česku. Autorský tým čítal kolem 15 lidí.
Publikace vznikla za finanční podpory Středočeského kraje a Hlavního města Prahy ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Magdaléna. Vyšla v nákladu 700 výtisků a je neprodejná. Bude se zdarma distribuovat odborné veřejnosti a nabízet ji budou státní a odborné knihovny. Publikace rovněž poslouží jako učebnice na 1. lékařské fakultě pro potřeby bakalářského studia adiktologie.
Zdroj: ČTK