Teplický soud poslal lékaře za úplatky do vězení
Na 1,5 roku vězení odsoudil 13. září za přijímání úplatku Okresní soud v Teplicích osmatřicetiletého ústeckého ortopeda Radka Bartoše. Lékař po svých pacientech dvakrát žádal peníze za posun v pořadníku na operaci kyčelního kloubu. Bartoš navíc musí zaplatit 100 000 korun pokutu a čtyři roky nesmí vykonávat lékařskou praxi. Lékař, kterému hrozil až tříletý trest, se proti rozsudku odvolal.
Státní zástupce požadoval pro Bartoše půlroční trest, pokutu 45 000 korun a až pětiletý zákaz činnosti. Teplický soudce Miroslav Čapek ale sáhl podle svých slov k trestu exemplárnímu. "Požadovat dar po někom, kdo je nemocný, je nemorální. V tomto případě navíc obžalovaný jednal v úmyslu získat finanční prospěch," uvedl Čapek.
V polovině března požádala Bartoše o pomoc Alena Žáčková z Oldřichova na Teplicku. Čtyřiapadesátiletou prodavačku trápily v té době již jedenáct let bolesti kyčle. Bartoš ji ve své teplické ordinaci prohlédl a konstatoval, že musí urychleně na operaci. Ženy se přitom podle obžaloby zeptal "zda-li by nebyla ochotná něco zasponzorovat". Čekací dobu na zákrok v ústecké nemocnici slíbil zkrátit ze tří let na necelý půlrok.
Žáčková po návštěvě kontaktovala TV Nova. Redaktorka pořadu Na vlastní oči Marcela Sobotková dala Žáčkové před dalších schůzkou s lékařem 20 000 korun v obálce a kabelku se skrytou kamerou. Bartoš 22. března od Žáčkové peníze přijal bez toho, aniž by zkontroloval, kolik v obálce je, a aniž by ji vystavil potvrzení. Sobotková pak vstoupila s kameramanem do ordinace a přiměla lékaře k vrácení obnosu.
Ortoped se poté obával zveřejnění záběrů a přes prostředníky si se ženou sjednal schůzku. Plánoval, že Žáčkové dá podepsat prohlášení, v němž by vyslovila nesouhlas s medializací incidentu. Poté, co 27. března na ženu asi tři čtvrtě hodiny neúspěšně naléhal, ať dokument podepíše, jej zatkli policisté z protikorupční jednotky. Ti na případu v té době již pracovali.
Po odvysílání reportáže v televizi se policistům přihlásil další pacient, po němž Bartoš údajně chtěl úplatek. Devětapadesátiletý Karel Bělina z Povrlů u soudu prohlásil, že po něm lékař loni v září žádal za posun v pořadníku 25 000 korun.
Ortoped se hájil tím, že peníze byly určené jako sponzorský dar pro Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem. Její ředitel Tomáš Indra ovšem před soudem uvedl, že pro přijímání darů má nemocnice přesná pravidla - se sponzorováním musí souhlasit ředitel, musí být o tom podepsána smlouva a peníze jsou pak převedeny z účtu na účet nebo složeny na pokladně nemocnice. Primář ústecké ortopedie Vladimír Beneš řekl, že sponzorský dar nemá žádný vliv na posun v pořadníku. Čekací doba se podle něj může zkrátit jen kvůli zdravotním nebo sociálním důvodům.
Spolu s lékařem byl z útoku na veřejného činitele obžalován jeho známý osmapadesátiletý Pavel Musil. Muž vezl ortopeda z jeho domu u Teplic na schůzku se Žáčkovou. Při zatýkání v Oldřichově ale Musil začal policistům ujíždět a ti jej zastavili až střelbou na kola. Musil se před soudem hájil tím, že se obával, že muži v civilu nepatří k policii. Popojel prý k lampě, aby měl svědky, že jej někdo napadl. Tam jej policisté zadrželi. Musil dostal roční trest s podmínkou na tři roky. Po vyhlášení rozsudku si nechal lhůtu na rozmyšlenou.
Bartoš není první lékař odsouzený za korupci. V říjnu 2002 odsoudil brněnský městský soud za braní úplatků lékaře Miloše Ondráka k podmíněnému trestu dvou let vězení. Soud dospěl k závěru, že Ondrák jako pracovník Městské správy sociálního zabezpečení v Brně převzal v roce 2001 za zvýšení invalidního důchodu jako úplatek 8000 korun. Peníze měl převzít od vnuka postižené důchodkyně. Dostupné prameny neuvádějí, zda rozsudek nabyl právní moci. Naopak v červnu 2001 berounský okresní soud zprostil obžaloby z braní úplatků bývalou primářku tamní léčebny dlouhodobě nemocných Danielu Malinovou. Státní zástupce ji vinil, že v červnu 1999 přijala od svědka 1500 korun k zajištění lepší péče pro jeho nemocnou matku. V tomto případě odvolací soud osvobozující verdikt potvrdil.
Zdroj: ČTK