Téměř třetina malých Američanů má nadváhu, svět je dohání
Dětí trpících nadváhou nebo obezitou přibývá v celosvětovém měřítku takovou měrou, že se Evropská unie rozhodla bojovat proti tomuto trendu zavedením zdravější výživy ve školách. Neblahý primát v tomto směru připadá Spojeným státům, kde spadá do této skupiny 32 procent školáků. Jen o deset procent líp je na tom Británie a nedaleko za ní, s asi 20 procenty, je Francie. V ČR má nadváhu čtvrtina školáků a každý desátý žák je obézní.
Ve Spojených státech letos vznikla určitá naděje na zlepšení, protože statistiky poprvé po dvou desetiletích prokázaly, že epidemie obezity se přestala šířit. Zatím se ale neví, zda jde o dočasný jev, nebo o žádoucí trend. Optimisté doufají, že se v poněkud příznivějších statistických číslech začíná projevovat veřejná kampaň proti obezitě, pesimisté se naopak obávají, že v populaci byla dosažena přirozená úroveň zastoupení jedinců s genetickými předpoklady k nadváze.
V Británii se zatím o zastavení epidemie obezity nehovoří. Podle odhadů má zhruba 14 procent dětí na prvním stupni základních škol v Anglii a Walesu nadváhu a 8,5 procenta je obézních. Trendy naznačují, že by do roku 2020 mohla být obézní i pětina chlapců a třetina dívek. Britové sice vesměs uznávají, že obezita mladých i dospělých je problém, ale řada rodičů kritizuje dopady podle nich někdy přehnaného strašení populace. Vede to prý například k tomu, že obavy z obezity mají zcela zdravé děti, které usilovně cvičí, zatímco jejich tlustí kamarádi spokojeně tláskají. Průzkumy potvrzují, že tolerance vůči obezitě je v britské společnosti nyní menší než například v 60. letech, kdy s ní ovšem byl mnohem menší problém.
Ve Francii má nadváhu až 16 procent školáků a zhruba čtyři procenta jsou obézní. V obou kategoriích jsou častěji postiženy dívky než chlapci. Od roku 2005 se omezují reklamy na některé potraviny a na slazené nápoje během televizních programů pro děti a pracuje se na nových stravovacích doporučeních pro školní jídelny. Reklamy na nápoje s přidaným cukrem nebo syntetickými sladidly musejí obsahovat upozornění a od 1. září 2005 jsou ve školách zakázány automaty na nápoje a potraviny. Debatuje se také o roli přesnídávek, protože podle odborníků je to pro děti, které snídaly, zbytečný příjem dalších kalorií.
Vytrvale a rychle přibývá počet tlustých dětí v sousedním Rakousku, i když jsou Rakušané v tomto směru pod evropským průměrem. Nadváhou tam trpí zhruba čtvrtina dětí a z nich čtvrtina je obézních. Při dosavadním vývoji se může počet dětí s nadváhou během deseti let zdvojnásobit. Podle čerstvé studie má ve skupině dětí od 13 do 16 let nadváhu 22,1 procenta dětí, přitom hůř jsou na tom chlapci, z nichž do této kategorie spadá 27,2 procenta. Celkově trpí v Rakousku obezitou téměř devět procent obyvatel a studie mimo jiné též dokazují, že z 80 procent tlustých dětí vyrostou také tlustí dospělí.
Odborníci se shodují v tom, že hlavními příčinami tohoto vývoje jsou nedostatek pohybu dětí, které i ve volném čase většinou sedí buď u televizorů nebo u počítačů, dále špatné stravovací návyky v rodině, dostupnost jídla a psychické problémy. Nyní o prázdninách je organizována celá řada táborů zaměřených právě na snižování nadváhy dětí.
V Německu má nadváhu nebo je obézní pětina dětí. Přitom každé páté dítě i každý pátý mladistvý v Německu trpí poruchami příjmu potravy - například problémy s podváhou má každá desátá sedmnáctiletá Němka. Kila navíc jsou v německé populaci obecným problémem: s nadváhou zápasí dvě třetiny německých mužů a více než polovina žen. Třetina dospělých se nedostatečně pohybuje, takže ministerstvo zdravotnictví loni vyhlásilo akční plán zdravé výživy a pohybu.
V Belgii nadváhou trpí 11 procent mladých lidí do 18 let, přitom v kategorii od pěti do deseti let má kilogramy navíc 14 procent dětí. U dívek platí, že z čím chudší rodiny pocházejí, tím vyšší je pravděpodobnost, že budou mít nadváhu.
V Polsku roste podíl obézních dětí ročně o 14 procent, přičemž nadváhu jich má šest procent a obézní jsou čtyři procenta. Potíže s tloušťkou tak má v Polsku každé desáté dítě ve školním věku. Tamní Centrum zdraví dítěte konstatuje, že Polsko při tomto trendu může zanedlouho dohonit Spojené státy. Lékaři přitom upozorňují, že lepší je otylosti předejít, než s ní později válčit.
Zdroj: ČTK