Téměř 800 žáků ostravských ZŠ se proškolilo v první pomoci
Zhruba 800 žáků ostravských základních škol se zúčastnilo dvouletého projektu s názvem I ty můžeš zachránit život. Lékaři a studenti zdravotně sociální fakulty učili žáky šestých až devátých tříd, jak pomoci hlavně v bezvědomí a při silném krvácení. Děti si při praktických ukázkách rozšířily základní znalosti hlavně o nové postupy při oživování zraněných, při němž nejčastěji chybovaly. ČTK to řekla koordinátorka projektu Sabina Psennerová z Ostravské univerzity.
Do projektu zdravotně sociální fakulty se zapojily čtyři základní školy v Ostravě. Žáci druhého stupně dnes předvedli, co se naučili, na soutěžním Dnu první pomoci v ostravském Zábřehu. "Před zahájením výuky jsme zjistili dotazníkem, že základní znalosti školáci mají. Ale co se týče novinek, chybovali hlavně u první pomoci při bezvědomí a masivním zevním krvácení," řekla Psennerová. Dodala, že vysokoškolští studenti ukazovali dětem novinky hlavně při praktických cvičeních. "Dnes upřednostňujeme srdeční masáž před umělým dýcháním, takže za minutu se stlačí hrudník třicetkrát a jen dvakrát se provede dýchání z úst do úst. Původní poměr byl 15 ku dvěma. Klasickou stabilizovanou polohu nahradila úlevová, takže člověk ležící na boku nemusí mít ruku za zády," uvedla některé novinky.
Rozšíření výuky první pomoci také mezi mladší děti by uvítala ředitelka Základní školy Aleše Hrdličky v ostravské Porubě Hana Kazimírská. "I ony by měly vědět co dělat, když kamarád venku spadne a vyrazí si přitom dech," řekla ČTK. Projekt měl podle ní mezi staršími žáky úspěch. "Do rukou se jim dostaly pomůcky, které škola nemá, navíc je učili profesionálové," dodala.
Základy první pomoci se podle ní učí na základních školách roztříštěně v několika předmětech. "Od šesté třídy v občanské nauce nebo rodinné výchově, v rámci přírodopisu od osmé třídy, což je podle mě dost pozdě," upřesnila ředitelka.
Den první pomoci připravila pro školáky i širokou veřejnost fakulta poprvé. "Při průzkumu v loňském roce jsme zjistili, že základy první pomoci si pamatují i dospělí. Bohužel u nich přežívají tradiční zastaralé postupy při záchraně lidského života, které se s chybami a omyly dědí mezi generacemi," upozornila Psennerová.
Dodala, že Zdravotně sociální fakulta Ostravské univerzity připravila na jaro 2008 nový výukový program. "Začneme s ním na třech základních školách, pokud získáme peníze od kraje, zapojíme jich víc," řekla ČTK. Projekt je opět určen pro žáky druhého stupně základních škol, kteří se budou ve třech etapách učit obecné základy první pomoci, dále pomoc při úrazech a na konec pomoc při selhání základních životních funkcí a ohrožení života.
Zdroj: ČTK