Také Francie omezuje dárcovství krve kvůli viru zika
"Snažíme se tak ověřovat, že darovaná krev není nakažená virem zika," vysvětlila ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová v rozhlasové stanici Europe 1. Ujistila ale, že není důvod k vážným obavám, protože ve Francii není zjištěn žádný případ onemocnění virem zika.
Francie se tak stala další zemí, která se řídí doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO). Organizace se sídlem v Ženevě ve čtvrtek označila za vhodné odkládat odběry krve u cestujících, kteří se vracející ze zemí, kde je rozšířen vir zika.
Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc má ale ve většině případů mírný průběh. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť se nákaza spojuje s nedostatečným vývinem mozku.
Nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Podle nejnovějších údajů WHO se zatím rozšířila do 33 zemí. K nim patří hlavně latinskoamerické země, ale také Kapverdy a několik ostrovních států v Tichomoří. Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína.
Brazilské zdravotní úřady varovaly ženy před líbáním
Brazilské zdravotní úřady v pátek varovaly těhotné ženy, aby si kvůli epidemii viru zika "dvakrát rozmyslely", s kým se líbají. Američtí zdravotníci apelovali na muže, aby při pohlavním styku s těhotnými partnerkami používali kondom, pokud navštívili zemi, kde je virus rozšířený.
K výzvám se připojili i činitelé OSN, podle nichž by řada převážně katolických zemí Latinské Ameriky měla zmírnit protipotratové zákony a umožnit tak ženám ukončit těhotenství, pokud mají obavy, že by jejich plod mohl být poškozený vzácným defektem nedostatečně vyvinutého mozku, který je s nákazou virem zika spojován, informovala dnes agentura AP.
Tato nová vlna varování se objevila poté, co vědci zjistili přítomnost živého viru zika ve vzorcích slin a moči; to by mohlo znamenat, že se virus může šířit i prostřednictvím tělesných tekutin. Zatím je potvrzený jen přenos nákazy komáry.
Páteční oznámení a varování byla zveřejněna v den, kdy v Brazílii začal karneval - pětidenní slavnost, které se účastní miliony lidí. Součástí karnevalu jsou i alkoholem překypující večírky, během nichž je hlavní zábavou snaha políbit tolik lidí, kolik je jen možné.
Nákaza virem zika se objevila v Brazílii loni na podzim a postupně se rozšířila do více než dvacítky zemí amerického kontinentu. Příznaky nemoci jsou obvykle spíše mírné (vyšší teploty, vyrážka, bolesti hlavy a kloubů). Nebezpečí ale hrozí těhotným ženám, neboť infekce podle podezření možná způsobuje u dětí mikrocefalii (nedostatečný vývoj mozku).
Od pondělí platí kvůli viru celosvětový stav nouze, který Světová zdravotní organizace (WHO) naposledy vyhlásila v roce 2014 kvůli ebole. Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína, na níž nyní brazilští vědci spolupracují s výzkumníky v USA. Vývoj vakcíny ale může trvat i tři až pět let.
ČTK
Zdroj: ČTK