Přeskočit na obsah

T. Julínek vypovídal před soudem

Pražský městský soud ve středu začal projednávat jednu z žalob na ministra zdravotnictví Davida Ratha. Na straně žalobce stojí nezávislý zdravotnický expert Pavel Hroboň, který za některé Rathovy výroky na svou adresu požaduje po ministrovi i jeho úřadu omluvu, navíc chce finanční satisfakci 500.000 korun. Hroboně přišel jako svědek podpořit i stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek, kterého se prý Rathovy výroky rovněž osobně dotkly.

"Jsou to nesmysly, a protože výrazně poškozují doktora Hroboně jako odborníka, tak jsem tady, abych dosvědčil, že politické aktivity jsou moje aktivity - samozřejmě popírám jakékoli napojení Hroboně na ODS," řekl Julínek. "Rozhodně bych pro své politické potřeby neosočoval ostatní lidi a nekazil jim kariéry," dodal na Rathovu adresu.

Rath například řekl, že Julínek s Hroboněm spolupracovali na publikaci ODS Modrá šance. Julínek to popřel, jediným autorem brožury je prý on sám. Hroboň se s ním a s dalším odborníkem Tomášem Macháčkem spolupodílel jen na odborné publikaci "Reforma zdravotnictví". Vydalo ji ale stejnojmenné občanské sdružení, jehož členy jsou Julínek s Hroboněm.

"Je to svinstvo a podlost," řekl Macháček k Rathovým výrokům proti Hroboňovi. Tvrdí, že se negativně projevily na Hroboňově pověsti jednoho z největších expertů na zdravotnické systémy v ČR, lidé se prý vyptávají, co je Hroboň vlastně zač.

Žalobce chce omluvu i za tvrzení, že Hroboňovy pracovní smlouvy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) jsou důkazem toho, že Modrá šance byla financována z peněz pojištěnců. "Je to politický dokument na objednávku ODS, kterou strana plně uhradila," řekl Julínek.

Sám se prý cítil Rathovými výroky dotčen, a proto také podal žalobu. Dostal ji středočeský krajský soud. Julínek v ní žádá po Rathovi omluvu a 650.000 korun.

Julínek také popřel Rathův výrok, podle něhož byla publikace "Reforma zdravotnictví" možná vydána z peněz ze smlouvy mezi Hroboněm a VZP, která je prý pro pojišťovnu i stát nevýhodná. Rathův advokát Jan Mach k tomu novinářům řekl, že Hroboň dostal na základě smluv s VZP "prakticky za nic" 2,6 milionu korun. Pojišťovna ho údajně platila i za schůzky s politiky vesměs z ODS.

Hroboňovi se nelíbí ani ministrova slova o tom, že podnikal zadarmo v prostorách VZP a využíval jejích prostředků. "Pan ministr mě falešně obvinil, zneužil moji roli odborného poradce pro politické účely, což považuji za odsouzeníhodné, a proto se bráním soudní cestou. Vzkazuji mu, ať uzná svou vinu a omluví se," uvedl k žalobě Hroboň, který prý neúspěšně navrhl i mimosoudní řešení.

"Žaloba je jednoznačně nedůvodná a neoprávněná. Pan Rath si nadále jednoznačně stojí za svými výroky. Jejich základem je nevýhodnost spolupráce VZP s panem Hroboněm, která stála přes 2,5 milionu a šla z peněz veřejného zdravotního pojištění," oponoval Mach.

Jednání pokračuje v říjnu, kdy soud vyslechne oba hlavní účastníky sporu. Advokáti navrhli i další svědky, mimo jiné někdejší ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou, jejího nástupce Pavla Horáka, nuceného správce Antonína Pečenku a Rathova náměstka Vladimíra Drymla.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…