T. Julínek: V akreditované nemocnici je pacient bezpečnější
V akreditovaném zařízení je pacient bezpečnější, proto by nemocnice měly podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) potvrdit svoji kvalitu v procesech akreditace. Ministr to včera řekl v souvislosti s případem vražd sedmi pacientů a pokusu vraždy dalších deseti v havlíčkobrodské nemocnici. Uvedl, že akreditace nezabrání nikomu v úmyslu vraždit, jeho činy však budou díky akreditaci mnohem dříve odhaleny.
Mezinárodní akreditaci mají zatím jen dvě zařízení - Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice Na Homolce v Praze. Většina nemocnic nemá ani samostatný bezpečnostní audit, který je také součástí akreditace. Nemají tak prověřený postup manipulace s nebezpečnými léčivy, látkami a jedy či tlakovými lahvemi. Akreditace stanoví a prověří postup i organizaci práce v nemocnici.
"Jestliže někdo pojme úmysl někoho zavraždit, žádný předpis tomu nezabrání, ale spíše to zvládne akreditace, protože procesy v nemocnici se musejí několikanásobně prověřovat," řekl ministr. Za usmrcení pacientů obvinila v pátek policie bývalého zaměstnance havlíčkobrodské nemocnice, ten se k činu doznal. Oběti usmrtil lékem na ředění krve.
Zařízením, která řídí ministerstvo, Julínek akreditaci doporučil před několika týdny. Nyní k ní vyzval i zbývající nemocnice v zemi. Je na krajích, které tyto nemocnice spravují, aby akreditace urychlily.
Akreditace je zatím dobrovolná. Podle Julínka by bylo na místě, aby i zdravotní pojišťovny akreditaci od nemocnic vyžadovaly. "Odpovídají za své pojištěnce, když je do těchto nemocnic posílají," řekl. Dodal, že s pojišťovnami už jednal, že převezmou mnohem větší zodpovědnost za kvalitu a dostupnost péče, v tomto smyslu připravuje i změny zákonů.
Předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová ČTK řekla, že nemocnice sice nemají externí bezpečnostní audit, ale vytvářejí si bezpečné prostředí pro pacienty vnitřními předpisy. Předpis pro externí audit podle Kunové není. Nemocnice se řídí zákonem o léku a řadou vyhlášek, jež určují i to, jak mají zdravotníci zacházet s léky.
Kunová připomněla, že zdravotníci jsou pod přísnou přísahou a mají i přímou trestní zodpovědnost. Nemocnice zaplatí pacientovi odškodnění, finanční trest nese i zdravotník, který k poškození pacienta přispěl. "Jde o životy, ne jen o hmotný majetek, proto je vše jištěno," řekla.
V havlíčkobrodské nemocnici se staly případy záměrných úmrtí na ARO. Kunová uvedla, že z vnitřních předpisů nemocnic je vždy jasné, když ARO předává pacienta po probuzení z narkózy na oddělení, kdo ho kdy převzal a kdo za něj přebral odpovědnost. Do dokumentace se zapisuje, v jakém okamžiku, kdo co dělal, a dá se dohledat, kdo podal pacientovi jaký lék, včetně výrobního čísla celého balení. Stejně se dá dohledat veškerý zdravotnický materiál a použití každého přístroje, zdůraznila.
Julínek řekl, že po svém nástupu na ministerstvo zrušil žebříčky nemocnic, které dělal jeho předchůdce David Rath (ČSSD). Důležitější než tyto žebříčky je podle něj bezpečnost pacientů, kterou zajišťuje právě akreditace.
Kvůli kauze se Julínek chystá ve středu sejít s ministrem vnitra. V pátek pak chce situaci probrat s ředitelem nemocnice v Havlíčkově Brodě, primářem ARO a vedením kraje Vysočina. "Chci se podrobně informovat o celkové situaci, abych z toho mohl udělat závěry," řekl.
Zdroj: ČTK