Systém nemocenské možná sněmovna změní víc, než jak chce vláda
Systém nemocenské bude asi přinejmenším pro firmy i jednotlivé živnostníky jednodušší. Změny přináší vládní novela zákona o nemocenském pojištění, kterou dnes sněmovna podpořila i hlasy opozice v prvním čtení. Levicoví poslanci nicméně při dalším projednávání chtějí znovu otevřít otázku vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. V tomto období ji zaměstnanci od počátku letošního roku nedostávají vůbec.
Vede to podle předsedy sněmovního výboru pro sociální politiku Zdeňka Škromacha (ČSSD) k tomu, že lidé marodí delší dobu, přičemž na nemocenskou nastupují v pátek, aby se jim to vyplatilo. "Když už nic jiného, tak víceméně ty první tři dny nemoci by měly být osvobozeny od nutnosti prokazovat neschopenkou, že člověk je nemocen, protože to vytváří další náklady," řekl Škromach s poukazem na poplatky u lékaře.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) označil Škromachův návrh za legitimní námět k debatě. Odmítl ale, že by nevyplácení nemocenské v prvních třech dnech bylo něco asociálního, neboť podobné opatření je standardní ve vyspělých západoevropských zemích. Podotkl také, že už v roce 2004 mělo snížení nemocenské výrazný vliv na snížení počtu neschopenek.
Průměrná doba nemoci se loni podle České správy sociálního zabezpečení zkrátila. Zatímco v roce 2006 lidé strávili v pracovní neschopnosti v průměru 36,5 dne, loni to bylo téměř o den a půl méně. Zrušení nemocenské v prvních třech dnech podle Nečase přinese další snížení. Podle kritiků budou někteří lidé choroby přecházet, jiní si raději vezmou dovolenou.
Samotná vládní novela má například rozšířit okruh firem, které by měly mít nárok na vrácení poloviny vyplacených nemocenských dávek. Mohly by jej získat i podniky do 50 zaměstnanců. Podle dosavadní normy na to mají nárok firmy s nejvýše 25 pracovníky.
Právě zaměstnavatelé budou od příštího roku nemocenskou vyplácet v prvních dvou týdnech, za což jim mají klesnout odvody postupně z 3,3 na 1,4 procenta. V prvním roce by sazba pojistného klesla na 2,3 procenta. Firmy by hradily v prvních dvou týdnech náhradu mzdy, stát by jim část vydané sumy vrátil.
Novela podle Nečase zjednodušuje i administrativu. Omezit by se měly ohlašovací povinnost i údaje, které musí zaměstnavatelé a správy sociálního zabezpečení evidovat. Norma má také zpřesnit podmínky účasti na pojištění u zaměstnanců pracujících v cizině.
Zdroj: ČTK