Symbol korupce, kompletátoři, hyne i bez Hegera. Brusel již zasáhl
Kompletátorské firmy jsou společnosti, které v praxi nic nevyrábějí, pouze pro nemocnice přeprodávají přístroje od výrobců. V minulosti dodaly nemocnicím „zboží" za miliardy korun, podle kritiků se jednalo o dodávky značně předražené. Navíc velice často získávaly zakázky v podstatě bez výběrového řízení.
Pointa? Vzájemně si nelezly tyto společnosti do zelí a o zakázky se tak hlásila jen jedna firma splňující požadavky toho či onoho zařízení. Na tyto praktiky teď poukázali v nedávné minulosti nejen lékaři v akci Děkujeme, odcházíme, ale i politici, kteří tak dávají najevo vůli „bojovat s korupcí".
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se pustil do protikorupční strategie, která má vliv farmaceutických a kompletátorských firem vyřadit.
Kompletátoři? Jistota peněz z EU
Jak ale ParlamentníListy.cz zjistily, byly tyto společnosti donedávna v podstatě jedinou šancí, jak získat drahé vybavení za evropské dotace. Chtít totiž zařízení přímo od výrobců prostřednictvím výběrového řízení znamenalo riziko, že odvolá-li se některý z výrobců, který v řízení neuspěl, proti výsledkům řízení, nestihne nemocnice termíny na evropskou dotaci.
To by znamenalo, že nemocnice zařízení zaplatí zcela ze svého. A že nemocnice bohaté nejsou, to akce Děkujeme, odcházíme ukázala více než jasně. „Ta výhoda je, že v podstatě máte jednoho dodavatele a nehrozí tak, že se vám jedna z třeba deseti firem odvolá a vám tak klekne celý integrovaný operační program (dotační program EU) kvůli nedodržení termínu. My (nemocnice) jsme tak byly pod obrovským časovým tlakem," vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Miloslav Ludvík, ředitel pražské Fakultní nemocnice Motol.
Prostředníkům zvoní hrana
„Nyní se podle nových podmínek z Bruselu čas pro tyto programy prodloužil a ten strach o prošvihnutí termínu tím už není na pořadu dne. Čili já si myslím, že kompletátorským firmám v podstatě odzvonilo," doplnil Ludvík.
Jeho slova potvrdila pro ParlamentníListy.cz i ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová. I podle ní jsou kompletátorské firmy tak, jak jsou, dosud vnímány před vymřením. „Teď už je situace jiná a vracet se k něčemu, co bylo za jiných podmínek, je zbytečné," myslí si Kunová, podle níž kritici mnohdy neznají všechny okolnosti nákupů přes kompletátory.
Předražení? Ne, jen plnější výbava
Ludvík pro ParlamentníListy.cz kromě jiného i zpochybnil mnohdy kritizované „předražené" nákupy přímo od výrobců. „Máte dvě škodovky, jednu koupíte v základní výbavě za tři sta tisíc, druhou v plné výbavě za sedm set tisíc, a jsou to pořád škodovky," přiblížil ParlamentnímListům.cz Ludvík.
„Podle mě musíte oddělit samotný přístroj od všeho doplňkového zařízení, a to nikdy nikdo z kritiků neudělal," uvedl dále šéf nemocnice v Motole. Podle něj je třeba obrovský rozdíl v garancích a servisních periodách zařízení, což prý kritici nevnímají. Ale ve skutečnosti třeba dražší přístroj má natolik rozsáhlé garance, že jimi ve finále cenou předčí původně v pořizovací hodnotě levnější zařízení jiného výrobce, uzavřel téma kompletátorských firem Ludvík.
Prostředníky jsme zakázali. Ať si nakoupí kapesníky a zapláčou
S prostředníky ve zdravotnických zakázkách by měl být konec. Ministerstvo prý fakultním nemocnicím nákupy za jejich účasti už zatrhlo. "Zakázali jsme jim obchodovat přes tzv. kompletátorské firmy. Teď musí nově nakupovat samy. A nesmí uzavřít obchod, pokud se výběrového řízení účastní jen jedna firma," uvedl 25. února v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo Heger.
Ministr nicméně přiznal, že v některých případech se jednomu zájemci ve výběrovém řízení nelze vyhnout. "U některých specializovaných zařízení opravdu není na trhu mnoho dodavatelů, tam by záleželo na solidních referencích."
Ondřej Vaněk PARLAMENTNÍ LISTY.cz
Zdroj: PARLAMENTNÍ LISTY.cz