Syková rezignovala na funkci místopředsedkyně vládní RVVI
Syková dnes řekla Českému rozhlasu - Radiožurnálu, že rezignovala na členství v RVVI a zvažuje i odchod z vedení ústavu. Domnívá se ale, že nic nezákonného neudělala.
Rada Ústavu experimentální medicíny bude jednat o odvolání Sykové
Rada Ústavu experimentální medicíny bude rozhodovat o odvolání dlouholeté ředitelky ústavu, senátorky (za ČSSD) Evy Sykové. Jedná tak na základě pokynu předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše, který Sykovou v úterý z funkce již formálně odvolal.
Kauza léčby kmenovými buňkami podle něho poškodila dobré jméno celé akademie i ústavu. Syková ve středu Radiožurnálu již řekla, že sama rezignaci zvažuje. Přestože má podporu svých kolegů, nechce jakýmkoliv způsobem poškodit ústav, domnívá se ale, že nic nezákonného neudělala. Jednání rady, jejíž je předsedkyní, se nebude účastnit.
Ve středu rezignovala na členství a funkci první místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Vyzvali ji k tomu někteří vědci a později i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Naopak prezident Miloš Zeman vyzval k velkorysosti vůči vědkyni, podle něj by se mělo přihlédnout k jejím vědeckým úspěchům.
K rezignaci na členství ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) dnes vědkyni vyzval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Kauza by neměla zatěžovat radu," řekl. Na odchodu Sykové se prý shodl s vicepremiérem pro výzkum Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL).
Prezident Miloš Zeman naopak prohlásil, že by byl k Sykové v tomto případě velkorysý. "Ve své vědecké práci dosáhla nesporných úspěchů," řekl Radiožurnálu. "Každý vědec je tak trochu fanatikem svého oboru a někdy mírně řečeno přehání propagaci tohoto oboru v tom smyslu, že to, co se nachází v experimentálním stadiu, už vydává za ověřený produkt," uvedl. Zeman v roce 2013 udělil Sykové státní vyznamenání, medaili Za zásluhy.
Sykovou již kvůli kauze v úterý odvolal předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš z funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny. Odvolání ale musí potvrdit rada ústavu, která jednala dnes a bude pokračovat ve čtvrtek. Předsedkyní rady je právě Syková. Drahoš dnes řekl, že bude proveden finanční audit ústavu.
Tým Sykové se zabývá experimentální léčbou amyotrofické laterální sklerózy, na kterou nemocní obvykle umírají do pěti let. Vedení Fakultní nemocnice v Motole případy pacientů prověřuje, a pokud se najdou důkazy, že si tým nechával za terapii platit, podá žalobu na poškození dobrého jména.
Syková dnes řekla rozhlasu, že žádný pacient za účast ve studii neplatil. "Stát ovšem nikdy neřekl, kde se mají finanční prostředky na takovou studii sehnat. Kdyby totiž nešlo o nemoc s tak vážným průběhem, tak bychom nikdy nezkoušeli postup urychlit a zde jsme neměli jinou možnost než sehnat finance na realizaci studie," popsala.
Nadace (Buněčná terapie) se podle Sykové nikdy na žádného pacienta neobrátila, vždy pacienti přišli do nadace a vyžadovali, aby se mohli podílet na úhradě léčby, tvrdí. Dostávala i dary, také rodina Sykové darovala na léčbu 300.000 korun. "My jsme ve spolku nebyli motivováni ničím jiným než těm pacientům pomoct, aby dostali terapii, kterou vehementně vyžadovali," řekla vědkyně.
Zdroj: ČTK