Přeskočit na obsah

Syková: Ke kmenovým buňkám je v ČR odpor, to je i příčina kauzy

Syková tvrdí, že proti léčbě kmenovými buňkami neustále ostře vystupují některé české lékařské kapacity i vědci, včetně ředitele Ústavu molekulární genetiky Václava Hořejšího, který poslal premiérovi podnět k odvolání Sykové z vládní rady. Ve světě má výzkum kmenových buněk ale podle ní podporu. Syková si proto myslí, že někdo má zájem poškodit její padesátiletou vědeckou kariéru, nebo za tím stojí firemní konkurence.

Neúspěšně prý také několikrát usilovala o jednání na ministerstvu zdravotnictví, jak léčbu financovat. "Oponenti buněčné terapie jdou tak daleko, že nám neschválí granty, které jsou mezinárodně vysoce hodnoceny," poznamenala.

Peníze na klinickou studii poskytuje klinická firma, která je jejím zadavatelem. Pojišťovny na ni nepřispívají, mohou ale dát dary, tak jako firmy. Peníze se tak pro studii získávaly tímto způsobem. Darovali je tak na výzkum i někteří pacienti.

"Podpora inovací v nových léčebných metodách je v České republice jen v rovině slov," konstatovala. Stát podle ní nenabízí řešení. Vznikla tak šedá zóna, kdy může pacient přispět darem do nějaké nadace, která následně může přispět firmě čili zadavateli klinické studie.

Pacienti, kteří v motolské nemocnici chtěli podstoupit experimentální léčbu, platili podle ČT většinou částku 150.000 korun jako sponzorský dar. Televize ale podle Sykové nedala do reportáže ty pacienty, kteří léčbu chválili, nebo nic neplatili. Proto si Syková myslí, že jde o účelovou kampaň, která poškodila výzkum i pacienty.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…