Přeskočit na obsah

Švýcarský vlastník IZIP obviňuje pojišťovnu z nezákonného postupu

Bohumil KLEPETKO, moderátor:
Menšinový akcionář společnosti IZIP švýcarská společnost eHI eHealth zásadně nesouhlasí s ukončením kritizovaného projektu elektronických zdravotních knížek. A má pro to své argumenty. Naše zpravodajství má k dispozici dopis, ve kterém Thomas Ladner, právní zástupce tohoto 49 % vlastníka akcií, zastavení projektu označuje za nezákonné. Někteří členové správní rady VZP se začali obávat mezinárodní arbitráže.

Petr VAŠEK, redaktor:
Projekt IZIP končí, právní bitva nejspíš začíná. Právník Thomas Ladner, zastupující švýcarskou firmu, se nehodlá s koncem projektu smířit a v dopisu valné hromadě zastavení projektu ze strany největší tuzemské zdravotní pojišťovny nebývale tvrdě napadl.

redaktor /citace: Thomas LADNER; právník společnosti eHI eHealth International/:
"Dle názoru eHI je postup správní rady VZP nesprávný, neuvážený a nezákonný a je v zásadním rozporu s povinností péče řádného hospodáře, ke které jsou členové správní rady VZP, jakožto orgánu VZP České republiky povinni."

Petr VAŠEK, redaktor:
V tomto dopise navíc právník menšinového akcionáře IZIPu Thomas Ladner obviňuje správní radu VZP, že zastavením projektu internetových zdravotních knížek jeho klienta poškodila a varuje před dalšími právními kroky. Někteří členové správní rady zdravotní pojišťovny se po přečtení vůbec prvního vyjádření menšinového vlastníka ukončeného projektu obávají mezinárodní arbitráže.

Jiří BĚHOUNEK, místopředseda správní rady VZP /ČSSD/:
Já se stále obávám některých právních kroků ze strany současného minoritního vlastníka, to znamená zastoupeného pane Ladnerem.

Soňa MARKOVÁ, členka správní rady VZP /KSČM/:
Se obávám, že i ta možnost těch arbitráží a popřípadě nějakých dalších nákladů, které to přinese pro VZP, tady pořád existuje.

Petr VAŠEK, redaktor:
VZP, která už investovala do sporného projektu IZIP 2 miliardy, se při nákupu akcií od firmy eHI zavázala, že ho bude dál rozvíjet.

Pavel HORÁK, ředitel, VZP:
To riziko tu existuje, to riziko obchodního sporu vyplývající z těch uzavřených smluv.

Petr VAŠEK, redaktor:
Správní rada dnes pověřila ředitele VZP, aby se ještě před definitivním ukončením spolupráce pokusil od IZIPu převzít podíl na své vlastní internetové stránce. V opačném případě si bude muset za dalších zhruba 200 milionů pořídit novou. Petr Vašek, Česká televize.

Bohumil KLEPETKO, moderátor:
Petr Vašek, náš redakční expert na zdravotnictví. Petře, dobrý večer................Co ještě a co přesně 49 % menšinový akcionář IZIP zastoupený Thomasem Ladnerem správní radě CZP vytýká?

Petr VAŠEK, redaktor ČT:
Tak já musím, že Thomas Ladner si dal opravdu záležet, že těch výtek jsou opravdu dvě strany. Asi ta nejdůležitější výtka je, že VZP vlastně nenechala doběhnout ty pilotní projekty, které měly do 30. června vlastně říct, jestli se projekt internetových zdravotních knížek IZIP vyplatí nebo ne. Pak tam také hodně často mluví o tom, že vlastně VZP rozhodla, správní rada VZP rozhodla na politickou objednávku a ne podle odborných kritérií. A z toho všeho vlastně podle pane Ladnera plyne, že celé to zrušení internetového projektu IZIP je nezákonné a že vlastně poškozuje investici, poškozuje investici firmy eHI eHealth. Co z toho bude dál vyplývat, opravdu nevíme, ale tak to tvrdí dopis. Já jsem se dneska bavil s některými členy správní rady VZP a oni říkali, že takto troufalý dopis ještě nečetli tedy, takže, takže opravdu pan Ladner si dal záležet.

Troufalý dopis pana Ladnera. Co je to vlastně za člověka, koho přesně zastupuje? Menšinový akcionář ano, ale kdo jím je?

Petr VAŠEK, redaktor ČT:
Tak já myslím, že to bysme chtěli vědět úplně všichni, kdo je přesně pan Ladner. Pan Ladner je švýcarský právník, který zastupuje minoritního akcionáře. Má pod sebou 49 % akcií firmy IZIP, jenomže ty akcie jsou na majitele. Nikdo neví přesně, kdo je vlastní. Panu Ladnerovi ty akcie svěřili pánové, europoslanci Miroslav Ouzký, Milan Cabrnoch, zakladatelé IZIPu spolu s lékařem Pavlem Hronkem, ale nikdo vlastně úplně přesně neví, kdo dnes za těmi akciemi stojí. Nikdo neví dokonce, jestli je třeba pan Ladner už nepřevedl na nějakého významného zahraničního investora, který by se mohl třeba případně soudit s Českou republikou, takže opravdu vlastně dnes nikdo neví, kdo je minoritním akcionářem. Pan Ladner je švýcarský právník, firma eHI eHealth je, jak on sám, tuším, loni v říjnu pro Hospodářské noviny řekl, on sám zastupuje firmu, která je jakýmsi parkovištěm těch akcií, které se měly dál přeprodávat někam. Ovšem nikdo neví, jestli už se přeprodali, to všichni tají. Tají to pan, pan Ladner, tají to páni europoslanci, neví to ani jeden ze členů správní rady VZP, neví to Pavel Horák, neví to vůbec nikdo.

A víc či míň nahlas vyslovovaná hrozba mezinárodní arbitráže, jak je pravděpodobná?

Petr VAŠEK, redaktor ČT:
Tak to je těžko, těžko spekulovat. Je pravda, že pokud by pak Ladner postupoval v tomto stylu, tak asi pravděpodobně nějaké právní, právní spory budou. To riziko není zanedbatelné. To dnes řekli šéf VZP Pavel Horák a vlastně i pan Ouzký před tím půlrokem nebo třičtvrtě rokem, když vlastně Reportéři České televize přišli s tím, že ještě před, před prodejem tím akcií, ještě předtím vlastně pan Ouzký s panem Cabrnochem převedli ty akcie na neznámou švýcarskou firmu, tak pan Ouzký řekl, že to bylo právě proto, aby, aby šlo hůře vypovědět ty smlouvy. Co za tím bylo nebo co to znamenalo, jestli to znamenalo právě, že si třeba správní rada VZP neměla troufnout kvůli možným arbitrážím ty smlouvy vypovědět, to ať si každý divák posoudí sám. Nicméně minimálně, jak už říkal třeba pan ředitel Horák v té reportáži, minimálně riziko obchodních sporů, tedy i podle tohoto dopisu je nemalé tedy.

A to předčasné zastavení projektu elektronických zdravotních knížek IZIpu do jaké míry může oslabit pozici české strany v případném soudním sporu nebo třeba i v té arbitráži?

Petr VAŠEK, redaktor ČT:
Tak to je naprostý základ té argumentace, protože opravdu VZP se loni v prosinci vlastně zavázala, že ten pilotní projekt, že ty pilotní projekty ve dvou krajích, na Vysočině a v Karlovarském kraji, nechá doběhnout a že nebude ten projekt rušit dřív než, než se vlastně ukáže, jestli ten projekt k něčemu je nebo k něčemu není. No, a to vlastně VZP na základě dohody ministra zdravotnictví Leoše Hegera a pana premiéra Nečase, ta dohoda byla učiněna na začátku května, tak vlastně na základě této dohody vlastně byl ten projekt zrušen dřív a to, myslím, bude velmi, velmi silný argument pro to, proč by mohl, mohl nějaký soudní nebo obchodní spor být.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák byl večer hostem Interview ČT24. A řekl tam, že nicméně věří v dohodu s IZIPem ohledně převzetí podílu na své internetové stránce. To mu dala za úkol správní rada. Dohodu má vyjednat ještě před definitivním ukončením spolupráce.

Pavel HORÁK, ředitel VZP /Interview ČT24, 18. 6. 2012/:
Ta moje vyjednávací pozice by byla mnohem lepší, kdyby se nečinila ukvapená a překotná rozhodnutí v době, kdy je to zbytečné a způsobí to oslabení té vyjednávací pozice, kterou pojišťovna má.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka /Interview ČT24, 18. 6. 2012/:
Takže to vyčítáte ministrovi zdravotnictví.

Pavel HORÁK, ředitel VZP /Interview ČT24, 18. 6. 2012/:
Ano.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka /Interview ČT24, 18. 6. 2012/:
Podle vás udělal ministr zdravotnictví chybu tím, že tedy unáhleně podle vašeho názoru rozhodl o ukončení projektu IZIP.

Pavel HORÁK, ředitel VZP /Interview ČT24, 18. 6. 2012/:
Je to tak, protože ty smlouvy a to není jenom o tom portálu, společnost IZIP má i další aktiva, o které stojíme.

Petře, jaká je teď vlastně pozice ředitele VZP? Jakou roli hraje?

Petr VAŠEK, redaktor ČT:
Tak já myslím, že pan ředitel, pokud takto výrazně kritizuje ministra zdravotnictví, který vlastně má mírnou většinu ve správní radě VZP se svými lidmi, tak je to poměrně odvážné. I když pravdou je, že tam ty sílí ve správní radě VZP už nejsou tak jasné, koalice, opozice. Ona v poslední době se tam tvoří taková zvláštní, zvláštní koalice ODS z části ČSSD a z části komunistických poslanců, kteří prostě kritizují ministra zdravotnictví a pan ředitel přesně zná toto mocenské rozpoložení. Takže on zatím, zatím jeho pozice není, není ohrožena úplně. Nicméně pokud by, a to je moje spekulace, pokud by ministr zdravotnictví opravdu chtěl a šel po panu, panu řediteli Horákovi a chtěl si to prosadit například u premiéra Petra Nečase a opravdu na tom trval, tak myslím, že by toho, že by toho i dosáhl.nicméně pan ministr Heger se zatím necítí podle mého názoru úplně silný na to, aby to jednoznačně prosazoval, nicméně musím říct, že takto silnou kritiku od ředitele VZP na stranu ministra zdravotnictví já osobně jsem ještě neslyšel a od jakéhokoli ředitele VZP. A to ani třeba od Jiříny Musílkové třeba před 10 lety, když byla velmi silná.

Tedy má ředitel VZP větší politickou podporu než ministr zdravotnictví?

Petr VAŠEK, redaktor ČT:
No, zatím ve správní radě, ve správní radě to tak zatím vypadá, že ta pozice je velmi silná a ministr zdravotnictví zatím nemá úplně odvahu jít proti těmto silným výrokům. Ono, co si budeme povídat, nejsilnějším mužem českého zdravotnictví reálně, pokud má volné ruce, je, je ředitel VZP a ne ministr zdravotnictví. Ředitel VZP rozhoduje téměř o 150 miliardách korun, takže pokud ministr zdravotnictví zatím nechce odvolat šéfa VZP a pan ředitel Horák to ví, tak, tak vlastně hraje vabank a myslím si, že si dělá trošku i alibi, alibi před tím, že pokud by to dopadlo špatně, takže vlastně za ten problém s IZIPem není, není zodpovědný pouze ředitel Horák, ale, ale zároveň předem by to měl, předem do toho chce vlastně trošku namočit i ministra zdravotnictví.

Petře, děkuji, hezký večer.

Zdroj: ČT24

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…