Světový den hypertenze - význam pravidelného měření tlaku
Sobotní Světový den hypertenze měl upozornit veřejnost na význam pravidelného měření tlaku. Trpí jím dva miliony dospělých Čechů, třetina z nich to neví. Vysoký tlak totiž nebolí a prvním jeho projevem může být až infarkt, mrtvice či selhání ledvin. U lidí s vysokým tlakem neboli hypertoniků roste riziko až šestinásobně.
Odborníci radí lidem, aby si nechali měřit tlak při každé návštěvě lékaře a měřili si ho i doma. Tlak se během dne mění, má se měřit vícekrát a ve stejnou dobu: ráno po probuzení, v poledne a večer. Normální tlak je 130/80, doporučený 120/80 a vysoký začíná od 140/90.
U valné většiny lidí souvisí vysoký tlak s rodovou zátěží. Přispívá k němu také stres, nadváha, kouření, alkohol a zbytečné přisolování. Jen u pěti procent pacientů je příčinou onemocnění ledvin nebo žláz s vnitřní sekrecí. Krátkodobě se zvýší tlak například po krevní transfuzi, ale sám se upraví. Vysoký tlak se objevuje v těhotenství a provází také diabetes.
Při domácím měření tlaku by měl člověk dodržet několik pravidel: měřit tlak ve stejnou dobu, nekouřit a nepít kávu hodinu před měřením. Začít s měřením až po dvou třech minutách klidu. Neměřit při silném nucení na močení. Při měření se nemá člověk hýbat ani mluvit.
Zdroj: ČTK