Světový den boje proti dekubitům
Evropský poradní panel pro otázky proleženin EPUAP každoročně pořádá světový den s názvem „Stop dekubitům“. Letos byl tento den stanoven na 21. listopad.
Organizace EPUAP vznikla před 15 lety v Londýně s cílem propojit zdravotní praxi, výzkum, osvětu a politickou sféru pro společnou podporu prevence dekubitů.
Dekubity vznikají jako důsledek kombinace dlouhodobého tlaku a dalších rizikových faktorů u osob se ztrátou hybnosti nebo citlivosti. Tvoří se nejčastěji v místech, kde se kostní výčnělky pokryté malou vrstvou tukové a svalové tkáně dotýkají podložky. Rizikovými místy jsou paty, sakrální oblast, kyčle, pánev, kolena, kotníky, lokty, lopatky, žebra, výběžky obratlů na páteři, boky, týlní část hlavy a chodidla. Proleženiny se tvoří velmi rychle, někdy i během několika desítek minut. Poškození postupuje vždy z hloubky na povrch, proto je někdy velmi obtížné vznikající dekubit včas poznat. Dlouhodobé působení tlaku způsobuje poruchy prokrvení dané oblasti a postižená tkáň začne odumírat. Typické je, že často dochází k opětovnému vzniku otevřených ran, k sekundárním infekcím a projevům, které zhoršují kvalitu života člověka, ohrožují jeho život a prodlužují hospitalizaci. V neposlední řadě dekubity ztěžují práci ošetřujícímu a zdravotnickému personálu a zvyšují náklady na léčbu.
V ČR se sledování dekubitů stalo součástí ukazatelů kvality ošetřovatelské péče. Za nejúčinnější způsob řešení problematiky dekubitů je považována včasná prevence. Významnou roli v prevenci dekubitů má pravidelné polohování do přesně definovaných poloh. Polohování je součástí komplexu preventivních opatření společně s hygienou, správnou výživou, blokováním nepříznivých mechanických vlivů vnějšího prostředí a normalizací celkového stavu. Polohováním dochází ke snížení tlaku na kůži, ke zlepšení prokrvení kůže, brání vzniku svalových atrofií, kontraktur a deformací kloubů, eliminuje bolest a zlepšuje psychický stav pacientů. Prokrvení kůže pak podporuje hojení a správný metabolismus.
Kromě speciálních antidekubitních matrací slouží pro správné polohování polohovací pomůcky různých tvarů a materiálů (válce, podkovy, klíny a další), které pomáhají zafixovat pacienta na lůžku a rozložit působení tlaku. Pro snížení tření a střižního efektu je důležité používat vhodné lůžkoviny, které jsou hladké a neshrnují se na matraci. K udržení hygieny lůžka a suchého neinfekčního prostředí jsou vhodná hygienická prostěradla a chrániče matrací s membránami z nepropustných, ale prodyšných materiálů. Současné moderní a funkční materiály jsou elastické, antibakteriální, zdravotně nezávadné, rezistentní vůči plísním a MRSA, omyvatelné a dezinfikovatelné. Nejdůležitější prevencí je kvalitní a systematická ošetřovatelská péče.
Na publicitě aktivit EPUAP a na prevenci dekubitů se v ČR podílí mj. i značka VITAPUR, která nabízí polohovací pomůcky různých tvarů a materiálů.
red
Zdroj: www.tribune.cz