Svět si připomněl den boje proti AIDS
Miliony lidí na mnoha místech světa si v sobotu u příležitosti Světového dne boje proti AIDS připomněly nezbytnost zintenzívnit postup proti této zhoubné nemoci, která každý den připraví ve světě o život několik tisíc lidí. Mezinárodní společenství navzdory určitým známkám pokroku ale podle některých aktivistů stále nedělá dost, aby se rozšiřování choroby zastavilo, napsala agentura AFP.
Na mimořádnou naléhavost problému upozornili lidé ve světě mnoha nejrůznějšími akcemi. Ze Senegalu se například vydal na osamělou plavbu Atlantikem americký veslař Victor Mooney, v jihočínském San-ja zase na nebezpečí AIDS upozornila stovka krásek soutěžících o korunku letošní královny krásy.
Čínský prezident Chu Ťin-tchao se dokonce v televizních zprávách ukázal, jak si potřásá pravicí s ženou nakaženou AIDS. Pro Čínu je jakákoli informační kampaň týkající se této choroby velmi záslužná, protože podle odhadů OSN je jen v zéto zemi ohroženo virem HIV, který onemocnění způsobuje, 30 až 50 milionů lidí. V Indonésii, která nyní patří v Asii k zemím s nejprogresívnějším nárůstem počtu případů lidí nakažených AIDS, byla sobota zaměřena na vůbec první celonárodní osvětovou kampaň podporující používání prezervativů.
Zdarma si ale mohli v sobotu vyzvednout zájemci tyto ochranné pomůcky i v rámci různých akcí v mnoha evropských metropolích. V Aténách si připomněly den boje proti AIDS už v noci na sobotu pochodem na památku obětí této choroby stovky lidí. V Římě se večer konal mohutný koncert; v Praze upozorňovala na nebezpečí spojené s touto nemocí zvláštní tramvaj projíždějící centrem města.
V Kyjevě uctili památku 12.000 obětí, které si v uplynulých 20 letech vyžádala AIDS v této zemi, minutou ticha účastníci manifestace v centrální části města. Akce se neobešla bez kritiky vládních míst - předseda sdružení osob nakažených virem HIV Dmytro Šerembej obvinil ministerstvo zdravotnictví, že léky proti AIDS, které nakupuje za nepřiměřeně vysokou cenu, mají mizivou kvalitu.
V Paříži se aktivisté hnutí proti AIDS shromáždili na jednom z mostů přes Seinu, aby vytvořili dlouhý lidský řetěz.
Obavy z uspokojení, kterému by mohla oficiální místa podlehnout pod dojmem dosavadních úspěchů v boji proti AIDS, dali najevo účastníci manifestací, které se sešly v Austrálii. "Nastal okamžik, kdy by se všechno mohlo zvrtnout," varoval Vince Lovegrove, který je autorem nové osvětové kampaně namířené na nejmladší generace.
V jihoafrickém Johannesburgu se konal mohutný koncert populární hudby, jehož cílem je shromáždit další finanční prostředky v boji proti AIDS. Jihoafrická republika s pěti a půl milionem lidí nakažených touto nemocí je vůbec nejpostiženější zemí naší planety.
Podle údajů, které zveřejnila OSN koncem listopadu, se na celém světě každý den nakazí AIDS 6800 lidí a 5700 lidí této chorobě každodenně podlehne. Na celém světě žije nyní s virem HIV přes 33 milionů osob, a to včetně dvou a půl milionu dětí do 15 let. Zhruba polovinu nakažených lidí, 15,4 milionu, tvoří ženy. Nejvíce doléhá nemoc na Afriku, kde žije 22,5 milionu lidí s virem HIV, v Asii je nakaženo 4,9 milionu lidí.
V České republice je nyní podle údajů ministerstva zdravotnictví 1020 HIV pozitivních, nemocí AIDS trpí 230 lidí a 130 kvůli této chorobě zemřelo.
Nejvyšší intenzity dosáhla ve světě nákaza virem HIV koncem 90. let, v následujících letech docházelo k postupnému odeznívání, AIDS je ale stále mimořádně nebezpečnou nákazou.
Světový den boje AIDS byl vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací z podnětu mezinárodní konference o AIDS v Londýně v lednu 1988; slaví se od roku 1988.
Zdroj: ČTK