Švédské nemocnice začíná ochromovat stávka zdravotního personálu
Švédské nemocnice a pohotovostní služby dnes jen s největším vypětím zvládaly situaci v důsledku stávky zdravotního personálu a mnohé z nich musely svou činnost výrazně omezovat. Stávka zdravotníků vstoupila do třetího týdne a místo uklidňování situace se vystupňovala, když ode dneška se akce za zvýšení mezd účastní už dvakrát tolik zaměstnanců, než kolik stávku začínalo, napsala agentura AFP.
"Přes 7000 členů ošetřujícího personálů stávkuje nyní po celé zemi. Akce zasahuje všechny regiony," řekla AFP Anna Nybomová Chanceová, mluvčí odborové organizace zaměstnanců ve zdravotnictví (Vaardförbundet).
Ještě před týdnem se stávky účastnilo jen 3400 lidí - zdravotních sester, ošetřovatelů, porodních asistentek a rentgenologů. Podle Nybomové Chanceové nynější vystupňování stávky tvrdě pociťuje řada nemocnic, záchranných služeb, pečovatelských středisek a laboratoří.
Hlavní nemocnice v Malmö, které je třetím největším městem v zemi, již oznámila uzavření dvou třetin svých lůžkových kapacit a přesun 273 pacientů do jiných zařízení.
Stávkující požadují zvýšení platů o 1700 švédských korun (asi 4500 Kč) měsíčně za letošek a o stejnou částku pak znovu v roce 2009. Kromě toho chtějí zvýšení minimální mzdy v oboru na 22.000 švédských korun (asi 59.200 Kč) z dosavadních 20.000 švédských korun. Poukazují přitom na to, že průměrná mzda v zemi je 25.000 švédských korun (asi 67.200 Kč). Podle odborů Vaardförbundet dosavadní mzda rozhodně nezohledňuje skutečnost, že zdravotní personál, především sestry, musí mít tříletou odbornou školu. Podle obcí, pod které veřejné zdravotnictví spadá, však jsou požadavky zdravotníků přehnané, města na splnění jejich nároků prostě nemají prostředky. Další jednání odborů se svazem měst má začít v úterý.
Ve Švédsku je na úrovni zdravotního personálu zaměstnáno asi 90.000 lidí. Obdobná stávka zdravotníků za vyšší mzdy se v dubnu uskutečnila v sousedním Dánsku a skončila kompromisem přijatelným pro obě strany.
Zdroj: ČTK