Švédové mají náhražku za cigarety
Kuřáci, kteří hledají zdravější způsob, jak dostat do těla nikotin, by podle vědců měli přejít na švédskou specialitu snus - tedy šňupací tabák vkládaný v malých sáčcích pod horní ret. Snus údajně na rozdíl od cigaret podstatně méně přispívá ke vzniku rakoviny.
Dva výzkumy, jejichž výsledky byly zveřejněny v odborném časopise The Lancet, by podle agentury AP mohly vést až k zrušení zákazu užívání snusu v ostatních zemích Evropské unie. Švédsko má výjimku, protože snus je zde velmi rozšířený. Cigaretám tam díky tomu holduje "jen" necelá pětina obyvatel. Ve Spojených státech je bezkouřový tabák povolen.
Snus je cigaretová náhražka - jemně rozemletý tabák, zvlhčený vodou a ochucený solí a aromatickými látkami, který se vkládá do úst obvykle pod horní ret, kde se na sliznici rozpustí a v něm obsažený nikotin se rychle vstřebá do krve. Kuřák tak dostane do těla nikotin, aniž zamoří okolí kouřem. Nevzniká škodlivý dehet a oproti žvýkacímu tabáku není uživatel nucen plivat tvořící se sliny.
V prvním výzkumu zjišťoval mezinárodní vědecký tým výskyt rakoviny mezi 280.000 švédskými muži během dvacetiletého období. Někteří z nich užívali snus (26 procent), někteří kouřili (37 procent) a jiní si nikdy žádné tabákové výrobky nedopřáli. Rakovina slinivky postihla mezi kuřáky statisticky 13 lidí na 100.000. U uživatelů snusu byl tento poměr 8,8 případů na 100.000, u nekuřáků 3,9 na 100.000.
Studie rovněž prokázala, že užívání snusu nezvyšuje riziko vzniku rakoviny úst. U uživatelů snusu se ale objevovalo poškození úst. Konzumace snusu může rovněž komplikovat těhotenství a může zvyšovat riziko vzniku srdečních chorob.
Druhý výzkum se zabýval případnými dopady snusu na zdraví lidí v Austrálii, kde je v současnosti tento druh tabáku zakázán. Tamní vědci zjistili, že kdyby byl snus povolen, mělo by to příznivý dopad na zdraví obyvatelstva - tedy za podmínky, že by kuřáci cigaret přešli na snus.
Švédští výrobci snusu tvrdí, že při výrobě se snaží odstranit karcinogenní látky. Snus však zdaleka není neškodný, je v něm asi 30 rakovinotvorných chemikálií. Přesto podle dvou zmiňovaných výzkumů není tak škodlivý, jak se dříve myslelo, a daleko méně škodlivý než cigarety.
Jiní experti však naopak varují, že povolení snusu by mohlo zdraví lidí spíše ohrozit. "Stejně jako všechny tabákové výrobky není ani snus bez rizika," řekl agentuře AP Jean King z britského výzkumného střediska rakoviny. Podle něj sice může pomoci kuřákům přestat kouřit, ale zároveň je důležité, aby nepřibývalo nových uživatelů snusu.
Zdroj: ČTK