Svědci zpochybnili účelnost peněz na deratizaci nemocnice
Vedoucí provozně-technického odboru rakovnické nemocnice u Okresního soudu v Rakovníku zpochybnil účelnost vynaložených peněz na deratizaci zdravotnického zařízení. Kvůli údajnému porušování povinností při správě cizího majetku čelí obžalobě bývalý náměstek a primář nemocnice Tomáš Semerádt.
Trestného činu se obžalovaný primář gynekologicko-porodnického oddělení údajně dopustil v roce 2004, když potvrdil faktury pro firmu de Wolf v hodnotě téměř 200.000 korun za práce související s plánovanou deratizací. Práce však podle obžaloby nebyly provedeny. V případě prokázání viny mu hrozí peněžitý trest nebo až jeden rok vězení.
Semerádt, který jakékoliv pochybení odmítá, nyní také čelí obvinění z podvodu. Podle obžaloby nabízel na gynekologickém oddělení nadstandardní operační zákroky za úhradu, i když byly tyto zákroky hrazeny pojišťovnami. Získanými financemi vylepšoval rozpočet nemocnice. Tento případ se zatím nedostal před soud.
Vedoucí provozně-technického odboru nemocnice u dnešního líčení vypověděl, že odmítl podepsat fakturu pro firmu de Wolf, do účtárny se však dostala podepsaná obžalovaným Semerádtem a bývalým ředitelem nemocnice Michalem Stehlíkem.
"Fakturu jsem nepodepsal, protože jsem po dotazech u různého personálu zjistil, že nikdo neví o žádných provedených pracích," uvedl svědek s tím, že se později v účtárně objevila i druhá podepsaná faktura, která neprošla jeho rukama.
Během téměř šestihodinového jednání další svědkyně, která se zabývá studiemi rizikových jevů ve stravování, označila objednání firmy nemocnicí za vyhazování peněz. Upozornila na to, že samo zařízení by mělo mít provozní řád k zamezení výskytu škůdců v provozu.
Rakovnický deratizér uvedl, že zvýšený počet potkanů jako bývalý spolupracovník nemocnice řešil ještě před příchodem firmy de Wolf a 500 jejich avizovaných monitorovacích návnad označil za příliš velký počet.
S tím souhlasil i soudní znalec z oboru ochrany životního prostředí. Vypověděl navíc, že má pochybnosti o profesionalitě firmy de Wolf v nakládání s jedy na hubení živočichů. Nedostatky nalezl také ve fakturách, například upozornil na ceny účtované bez DPH.
Soudce Marcel Lehečka, který si na dnešek pozval podle svých slov klíčové svědky, jednání odročil na 1. listopadu.
Semerádt není jediným bývalým členem vedení rakovnické nemocnice, který čelí trestnímu stíhání. Bývalý ředitel Michal Stehlík byl letos odsouzen za pojistný podvod.
Novým majitelem rakovnické nemocnice je od 1. července plzeňská společnost Privamed Healthia. Její jednatel Jaromír Bureš, který nyní vede Nemocnici Rakovník, uvedl, že jedním z hlavních cílů společnosti je vylepšit mediální obraz nemocnice a urovnat narušené vztahy mezi jejími pracovníky. Jedním z prvních kroků, které společnost udělala, bylo zrušení funkce ředitele Stehlíka.
Zdroj: ČTK