Svaz: Situace v lázeňství se zásadně nezlepší ani příští rok
Uvedl to viceprezident Svazu léčebných lázní (SLL) a ředitel lázeňské společnosti Royal Spa Martin Plachý. "V obecné rovině nebude mít tato novela zásadní vliv na české lázně. Sice částečně napravuje některé přehmaty novely indikačního seznamu z roku 2012, nicméně prodloužení pobytu se týká jenom několika málo léčebných indikací," uvedl Plachý.
Návrh přináší několik změn. Přinejmenším na čtyři týdny místo nynějších tří by měli od ledna 2015 jezdit pacienti do lázní na účet zdravotní pojišťovny, pokud jsou po závažné operaci, úrazu či trpí těžkou chronickou nemocí. Děti by měly jezdit do lázní vždy alespoň na čtyři týdny a pobyt, i opakovaný, by se jim prodloužil jen na základě posouzení zdravotního stavu.
Novela má do lázeňství vrátit půl miliardy korun ročně, o které přišlo omezující vyhláškou z roku 2012. Ústavní soud předpis zrušil, nechal ho platný jen do konce letošního roku. Podle Plachého přišly české léčebné lázně za dva roky reforem zdravotnictví o 50 procent příjmů z veřejného zdravotního pojištění. Tento výpadek se snažily lázně kompenzovat především na domácím trhu a lákat do lázní české samoplátce, což se částečně dařilo. Nahradit tak obrovský výpadek v tak krátkém čase je ale nemožné.
Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka nová právní úprava lázním pomůže. "Domnívám se, že je to krok správným směrem, který napomůže ke zlepšení postavení lázeňských zařízení," uvedl Beránek.
V tuzemských lázních tak od roku 2012 přibývá klientů, kteří tráví pobyt v lázních bez příspěvku zdravotní pojišťovny. Např. v městských lázních Třeboň se tržby za samoplátce meziročně zvyšují. Podíl klientů, kteří si platí pobyt sami, na tržbách je v Lázních Aurora letos zhruba 51 procent. V Bertiných lázních pak 42 procent.
Do Lázní Poděbrady jezdí stále z 90 procent Češi. Další větší skupinou návštěvníků jsou dlouhodobě Rusové a Němci. "Je ale pravda, že Rusové zkrátili délku pobytu," uvedl obchodní ředitel lázní Martin Kubelka. Většinu tržeb lázní tvoří pobyty klientů, kteří se v Poděbradech léčí na náklady zdravotní pojišťovny. "Je to asi 60 na 40 ve prospěch klientů přes zdravotní pojišťovnu. Lidí, kteří si to platí sami, je naopak více, ti ale zůstávají kratší dobu," dodal Kubelka.
Ve Františkových Lázních dělaly před omezením lázeňské péče příjmy od českých zdravotních pojišťoven zhruba 100 milionů z celkových 500 milionů tržeb. Loni spadly na 50 milionů a letos by podle odhadů mohly zase stoupnout na asi 80 milionů. Podle ředitele Josefa Ciglanského přibývá i českých samoplátců.
ČTK
Zdroj: ČTK