Svaz pojišťoven proti vyloučení firem
Svaz zdravotních pojišťoven je proti tomu, aby ze správních orgánů pojišťoven byli vyloučeni zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců. Výkonný ředitel svazu Jaromír Gajdáček to sdělil ČTK. Vyloučení pracovníků a firem z rad by podle něj znamenalo ovládnutí pojišťoven státem. Změny v radách a vedení pojišťoven navrhl do zákona poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD). Jeho návrhy odmítá i Svaz průmyslu a dopravy ČR.
Ve správních radách pojišťoven zasedá třetina zástupců státu, třetina představitelů zaměstnanců a třetina zaměstnavatelů. Příspěvky podniků a pracovníků představují asi 80 procent peněz ve zdravotním pojištění. Podle Krákorova návrhu by v radách neměli zaměstnanci a zaměstnavatelé zasedat. Správní rady by pak nenavrhovaly ředitele pojišťoven, vybíral by je stát a jejich funkční období by bylo omezeno. Ministr David Rath již dříve řekl, že zvýšený dohled státu nemá připravit pojišťovny o samostatnost a samosprávnost, má je podrobit pravidelné kontrole.
Gajdáček uvedl, že navrhované úpravy by změnily celý systém veřejného zdravotního pojištění. Zachovaly by sice formálně více pojišťoven, ale všechny důležité činnosti by ovládl stát, uvedl Gajdáček. Podle něj by se tak snížila dostupnost a kvalita péče.
Dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny překročil 14 miliard korun. Dalších osm zaměstnaneckých pojišťoven podle Gajdáčka hospodaří beze ztrát. Předložené návrhy "mají za cíl likvidovat doposud funkční systém zaměstnaneckého pojištění v ČR," míní Gajdáček. Poukázal na situaci v Polsku, kde byla před lety zavedena jediná pojišťovna. Dodal, že systém zkolaboval.
Možnost zavedení jediné pojišťovny se objevila v koncepci zdravotnictví bývalé ministryně Milady Emmerové (ČSSD). Zmínil se o ní i premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Podle nedávného výzkumu dvě třetiny lidí tento nápad odmítají.
Také podle Svazu průmyslu a dopravy omezení role zaměstnanců a zaměstnavatelů potlačuje "samosprávný charakter" veřejného pojištění. ČTK to sdělil generální ředitel svazu Zdeněk Liška. Svaz dnes vyzval premiéra, aby se zasadil o nepřijetí návrhů. Apeloval i na poslance Krákoru, aby je stáhl. Poslance pak vyzval, aby bez ohledu na stranickou příslušnost návrhy odmítli.
Krákorův návrh podle Lišky odporuje zákonným úpravám v zemích EU, kde zaměstnanecké pojišťovny fungují jako samosprávné fondy zaměstnanců a zaměstnavatelů. Svaz nesouhlasí ani s tím, aby zákon ukončil volební období zástupcům zaměstnavatelů a pojištěnců a funkční období ředitelů pojišťoven. Nelíbí se mu ani to, že by šéfy pojišťoven vybíral stát. Dosud je navrhuje správní rada.
Pojišťovny upozornily na to, že návrhy jsou v rozporu s jejich říjnovou dohodou s premiérem. Obsahovala návrhy úspor. Paroubek text ale nakonec nepodepsal. Ministr Rath se již dříve nechal slyšet, že dokument pro něj nepředstavuje zákon, ale spíš východisko k jednáním.
Zdroj: ČTK