Přeskočit na obsah

Svaz pacientů představil svou reformu, vznikla u Hranatého stolu

Svaz pacientů představil svou reformu zdravotnictví, která vzešla z jednání takzvaného Hranatého stolu. U něj se sešli zástupci svazu i politických stran kromě ODS, aby navrhli protiváhu k záměrům ministra Tomáše Julínka (ODS). Výsledkem se stala koncepce, podle níž by nemocní neměli vůbec platit poplatky a péče by se hradila ze zdravotního pojištění. V Česku by existovala jediná zdravotní pojišťovna. Pokud by se dostala do dluhu, stejně jako v minulosti by jí vypomohl finanční injekcí stát.

"To neznamená, že pokud některé prvky připomínají péči o člověka (za socialismu), tak by se to mělo nazývat reliktem socialismu. Tento princip byl vyznáván i tvrdými kapitalisty," řekl ČTK koordinátor Hranatého stolu a první viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek.

Svaz zavedení poplatků dlouhodobě kritizuje. Podle něj porušují ústavu, podle níž by měla být zdravotní péče bezplatná. Kritizuje i další Julínkovy návrhy. Je například proti převodu nemocnic na akciové společnosti či privatizaci zdravotních pojišťoven. Julínek se rozhodl kontroverzní zákony pozdržet. Ve svých normách chce upravit například to, na jaké služby a ošetření by pacienti měli nárok z pojištění. Stanovit chce i maximální čekací doby.

Hranatý stůl vznikl jako reakce na Julínkův Kulatý stůl expertů, který jedná o reformě. Výsledek svaz nabídl ČSSD, zeleným, lidovcům a komunistům, aby ho využili v podzimních komunálních volbách.

Účastníci projektu Hranatého stolu svůj návrh nazvali Veřejné zdravotnictví přátelské vůči občanům. Dokument je na stránkách www.pacienti.cz. Obsahuje 35 bodů. Podle nich by pacienti neměli za poskytnutou péči platit. Hradila by se z pojištění. Pojistné je potřeba kvůli zajištění dostupnosti a kvality péče stanovit "na základě solidarity bohatších s chudšími", stojí v materiálu. Mrázek tvrdí, že to ale neznamená zvýšení odvodů. V dalším bodě se však píše, že by se měl zrušit strop na odváděné pojistné a že by se mělo "lépe než dosud" stanovit pojistné podnikatelům. Víc by za děti, důchodce, studenty či nezaměstnané měl platit i stát.

Podle dokumentu by se z pojištění měla hradit "úplná péče", tedy i zubní, pohotovost či rehabilitace. Existovat by měla i možnost léčby bez doplatků. Fungovat by měla jediná veřejná zdravotní pojišťovna, která by uzavírala smlouvy se zdravotníky. Menší pojišťovny by se přeměnily na její pobočky. Podle materiálu je to nejhospodárnější řešení. Účastníci jednání jsou také proti převodu nemocnic a pojišťoven na akciové společnosti.

Pacienti by podle zprávy Hranatého stolu měli mít nejmodernější léky a metody léčby. Nutné by bylo zajistit i "důstojné platy" lékařům a sestrám. Peníze by se daly podle Mrázka najít už v současném systému, kde unikají. Stát by pak měl zvýšit výdaje na zdravotnictví. To, že jsou v porovnání s vyspělými státy nízké, kritizují i lékařská komora či lékařská sdružení.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…