SÚKL plánuje novou IT strukturu. Za stamiliony
SÚKL má před sebou velkou změnu. Během tohoto roku vypíše výběrové řízení na firmu, která by měla dodat nový systém ukládání dat. Jak rozsáhlá změna to bude a kam se vyšplhají celkové náklady, nechce zatím vedení úřadu sdělovat. Tyto investiční záměry přicházejí v době, kdy do Státního ústavu pro kontrolu léčiv přešla řada vysokých úředníků ministerstva zdravotnictví, včetně někdejšího prvního náměstka MZ Petra Noska.
Zkušenosti z jiných velkých institucí ukazují, že smlouvy v oblasti IT mohou být velmi ošidné. Například VZP se před lety zavázala k dnes nevýhodné spolupráci s firmou Hewellett Packard, které pojišťovna jen za posledních sedm let zaplatila téměř čtyři miliardy korun bez DPH. Každý rok si firma na paušálech přijde na dalších 140 milionů korun. Drtivou většinu z IT zakázek přitom získala firma Hewlett Packard bez veřejné soutěže. VZP dnes opatrně připouští, že tato spolupráce není dnes pro pojišťovnu výhodná a hledá cesty, jak se z ní vyvázat – více VZP dala Hewlett Packard miliardové zakázky bez soutěže
Nehrozí podobně nevýhodná spolupráce také Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv? A k čemu vlastně nový projekt bude sloužit? Na otázky Medical Tribune odpovídá náměstek pro informatiku ing. Pavel Veselý.
SÚKL plánuje vytvořit nové záložní datacentrum s tím, že zamýšlí vytvořit technický a provozní návrh na „vybudování robustního, škálovatelného a rozšiřitelného technologického provozního prostředí (datových center) pro zpracování potřebných aplikací SÚKL, které je schopné přenášet, uchovávat a zpracovávat bezpečně velké množství dat, které bude možno flexibilně prezentovat potřebným uživatelům.“ Převeďte prosím, tyto informace prosím do laické řeči. Co konkrétně má Datové centrum přinést užitečného? Jaké informace bude uchovávat?
V rámci projektu budou vybudována a dále provozována dvě nezávislá navzájem propojená datová centra (místnosti s počítači, diskovými poli a další technikou) tak, aby při výpadku jednoho datového centra plynule převzalo jeho činnost druhé centrum. První centrum přitom vznikne úpravou stávajícího datového centra, druhé bude vybudováno zcela nově. V těchto centrech budou provozovány aplikace SÚKL, v rámci nichž budou poskytovány všechny IT Služby, které IT útvar dodává odborným útvarům SÚKL a jejich externím klientům. Budou zde také bezpečně uložena veškerá data, která s poskytováním těchto služeb souvisejí. Předběžná cena projektu je odhadnuta na 120 milionů korun.
Která konkrétní data bude tedy datacentrum spravovat? Budou zde spravována také data z centrálního úložiště?
V datových centrech budou zpracovávána data např. centrálního úložiště, knihovny léků, hlášení o spotřebě a distribuci léků a podobně. Samozřejmě další data potřebná pro výkon agend svěřených Ústavu.
Bude zcela fyzicky oddělena infrastruktura zpracovávající osobní údaje pacientů, lékařů a lékárníků od provozní infrastruktury SÚKL?
Míra fyzického a logického oddělení infrastruktury bude řešena v souladu s požadavky ÚOOÚ.
Z popisu plánované zakázky vypadá, že jde o velmi rozsáhlý projekt, který se bude týkat výměny velké části hardwaru a softwaru v rámci SÚKL. Je to tak?
Ano, jde o velmi rozsáhlý projekt. To ale neznamená, že bude vyměněna podstatná část hardwaru a softwaru. V rámci projektu dojde k doplnění hardwaru a s ním spojených služeb tak, aby vzniklá datová centra plnila požadavky kladené zákony a předpisy na provoz aplikací, a prostřednictvím nich poskytovaných služeb. V zájmu ochrany investic bude v rámci datových center využit i existující hardware splňující příslušné technické požadavky. Výměna aplikačního softwaru není primárním cílem projektu. Stávající aplikace budou přesunuty do nového prostředí. Pokud by se u aplikací vyskytly zásadní problémy (což nepředpokládáme), budou řešeny separátním projektem.
Jaké procento stávající IT infrastruktury bude zachováno? Budou zachovány servery, disková pole, zálohovací systém, archivační systém a podobně? Co bude v zájmu ochrany investic ponecháno, co bude nahrazeno, jaká pořizovací hodnota a doba pořízení?
Bez znalosti konkrétního řešení nelze na tuto otázku v požadovaném rozsahu v současné době odpovědět. Rozhodně bude zohledněna při rozhodování o předložených nabídkách.
Je projekt vybudování datacentra konečným a cílovým projektem nebo SÚKL zamýšlí založením tohoto centra teprve započít etapu nové IT struktury, která bude vyžadovat další investice?
Další investice budou závislé především na zavádění nových agend, kdy se nevyhneme doplňování infrastruktury.
Smlouvy v oblasti IT jsou vždy velmi ošidné. Stačí nedokonale připravený IT projekt a zadavatel se uváže k nevýhodné spolupráci s firmou na dlouhá léta dopředu. Takovou zkušenost učinila například VZP s firmou Hewlett Packard. Má SÚKL promyšlené, že tato varianta nehrozí?
Nemohu a ani se nechci vyjadřovat k problémům VZP, neboť k tomu nemám dostatek informací. Souhlasím s Vámi, že smlouvy v oblasti IT mohou být ošidné a mohou zavázat k dlouhodobé spolupráci, která s postupujícím časem nemusí být výhodná. Otázkou je, jak tomu zabránit. Osobně se domnívám, že prvním krokem k úspěšnému uzavření budoucí smlouvy je co nejpřesnější stanovení jejího předmětu a parametrů. V případě datových center jsme proto věnovali velkou pozornost úvodní analýze s cílem nastavit koncept řešení, definovat potřebné služby a odhadnout cenu a čas potřebný pro realizaci projektu. To nám spolu s definováním kvalifikačních předpokladů umožňuje připravit veřejnou zakázku, která bude základem pro otevřené a transparentní výběrové řízení. Výsledkem řízení pak bude smlouva, která povede k získání férové ceny a vyvážených smluvních podmínek. „Uzamčením se“ na jednom dodavateli se chceme vyhnout časovým omezením na dodávku služeb (předpokládáme tři roky) a smluvním zajištěním součinnosti dodavatele při případném předání prostředí do naší správy nebo do správy nově vybraného partnera. Základním předpokladem pro to, abychom byli schopni tyto služby kontrolovat a řídit a nebyli plně závislí na dodavateli, je vytvoření distribučního modelu služeb a potřebné úrovně znalostí v rámci IT. Z tohoto důvodu jsme od počátku projektu dbali na organizační a personální předpoklady a přijali jsme vysoce kvalifikovaného odborníka.
Kdy bude znám vítěz dodávky nového datacentra?
V současné době dokončujeme přípravu veřejné zakázky. Při dodržení zákonných lhůt a hladkém průběhu řízení by vítěz mohl být znám v dubnu letošního roku.
Jaký je rozpočet na celkové investice v oblasti IT v rámci Státního ústavu pro kontrolu léčiv v nejbližších letech?
Na rok 2014 byla do rozpočtu zahrnuta částka 260 milionů korun, která obsahuje i prostředky určené k realizaci datových center. Výše skutečně investovaných prostředků bude závislá nejen na vlastní realizační fázi jednotlivých projektů, ale i na průběhu veřejných zakázek předcházejících jejich realizaci.
Tiskové oddělení SÚKL již dříve pro Medical Tribune uvedlo: „Smlouvy na podporu a rozvoj aplikační části Centrálního úložiště receptů včetně podpůrných aplikací budou předmětem veřejné zakázky, kterou plánuje SÚKL vypsat na jaře příštího roku.“ To je jiný projekt než Záložní datacentrum? Jaké konkrétní technické parametry bude tato zakázka mít? Půjde o změnu hardwaru, softwaru?
Pro fungování každé aplikace je třeba zajistit řádnou činnost infrastruktury, která bude společná a bude reprezentována novými datovými centry, a dále zajistit podporu a rozvoj vlastní aplikace. Tyto dvě základní komponenty mohou být zajištěny u různých dodavatelů a poptány samostatně. Protože v příštím roce končí současné smlouvy na podporu a rozvoj některých aplikací, např. CÚER, bude třeba tyto smlouvy obnovit a jedinou cestou je vypsání veřejných zakázek. Nejedná se tedy o žádný projekt, ale prosté zajištění kontinuity v současné době poskytovaných služeb. O projektu bychom mohli hovořit tehdy, kdyby se např. u této aplikace vyskytly závažné problémy.
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz