Přeskočit na obsah

SÚKL: kdy je rychle už dostatečně rychle

Výměnu na postu ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), kterou provedl počátkem února, odůvodnil ministr Svatopluk Němeček mimo jiné tím, že není spokojen s rychlostí, jakou dosud probíhala správní řízení ke stanovení cen a úhrad. Podle ministra dlouhodobě nejsou dodržovány lhůty při přeceňování léčivých přípravků a kvůli tomu přichází zdravotnictví o potenciální úspory ve výdajích za léky v řádu stovek milionů korun.

Nový ředitel lékového ústavu PharmDr. Zdeněk Blahuta, kterého ministr představil jako krizového manažera, přichází do ústavu s úkolem zvýšit efektivitu v oblasti cenové a úhradové regulace a zajistit levnější léky pro pacienty i pojišťovny. Je proto překvapivé, že hned druhý den po svém jmenování odvolal náměstka pro odborné činnosti Mgr. Filipa Vrubla, personální změny však proběhly v celém širším vedení SÚKL a týkaly se i expertů ceněných odbornou veřejností.

Přílišná délka správních řízení je farmaceutickými firmami, zástupci pojišťoven i politiky kritizována již od roku 2010, kdy ČLK opakovaně upozorňovala na to, že revize cen a úhrad léčiv, které lékovému ústavu ukládal zákon a měly přinést úspory miliard korun, mají dvouleté zpoždění. Od roku 2009 však délka trvání hloubkových revizí úhrad trvale klesá. Zrychlilo se také provádění tzv. zkrácených revizí a podobný trend má v posledních letech i doba provádění individuálních správních řízení. Podle názoru Mgr. Vrubla je proto odkaz na malou rychlost provádění správních řízení jen zástupným důvodem pro odvolání širšího vedení SÚKL. „Hloubkové revize úhrad, což je nejnáročnější a nejdůležitější agendou cen a úhrad léčiv, ve které nejenže měníme výše úhrady celé lékové skupině, ale ještě přehodnocujeme postavení skupiny v rámci reálné klinické praxe, přezkoumáváme preskripční a indikační podmínky aj., jsme zkrátili z průměrných 500 dnů trvání u revizí zahájených v roce 2009, resp. 482 dnů v roce 2010, na 160 dnů trvání revizí, které jsme zahájili v roce 2013. U tzv. zkrácených revizí, což jsou jednodušší typy řízení, kde se mění pouze výše úhrady z veřejného zdravotního pojištění a které mají za cíl snížit úhradu většinou na základě smluv pojišťoven s výrobci léčiv, se průměrná doba trvání 177 dnů u revizí zahájených v roce 2010, resp. 254 dnů v roce 2011, snížila na pouhých průměrných 90 dnů u revizí, které jsme zahájili v loňském roce,“ říká Mgr. Vrubel a reaguje také na výtky zástupců VZP, kteří si v minulosti na pomalé změny cen a úhrad léčiv také stěžovali: „Tvrzení, že například zkrácenou revizi statinů SÚKL prováděl od května, kdy od VZP dostal žádost, až do listopadu, není pravdivé. Žádost SÚKL obdržel 26. června 2013 a rozhodnutí vydal po 64 dnech řízení, přičemž zákon nám na tento typ řízení dává 50 dnů.“ SÚKL tedy rozhodl o pouhé dva týdny později, což jistě nemůže být bráno jako zásadní pochybení a pomalost systému, jež je důvodem pro tak masivní personální čistky v odborných činnostech na SÚKL.

Ani výtka, že lékový ústav nepřináší dostatečné úspory v lékové oblasti, není podle Mgr. Vrubla na místě: „Z přehledu pěti nejúspornějších zkrácených revizí v roce 2013 vyplývá, že všechna tato řízení byla vyřízena ve lhůtě 50 až 66 dnů. A zcela reálně jsme těmito revizemi přinesli systému úspory v řádech stovek milionů korun v těchto revidovaných skupinách, možná přes miliardu. Na základě těchto faktů si myslím, že mediálně prezentované výtky z posledních měsíců vůči odborným činnostem na SÚKL jsou buď účelově konstruované lži, nebo naprosto zástupné argumenty.“

Kritici personálních změn ústavu tak spekulují, že skutečným důvodem mohly být finanční zájmy některých osob v pozadí, které profitovaly na zakázkách, jež byly nastartovány ještě v letech 2009 až 2011. Za personální rošádou tak mohla být snaha odvolaného vedení tyto nevýhodné smlouvy ukončit.

Sluší se dodat, že redakce MT požádala o reakci také zástupce VZP. Podle vyjádření Mgr. Oldřicha Tichého, tiskového mluvčího pojišťovny, nepovažuje VZP za nutné svou předchozí kritiku dále rozvádět, protože věří, že nové vedení ústavu má zájem situaci zlepšit.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené