Přeskočit na obsah

Suchá kůže může člověka pořádně potrápit, měl by se o ni starat

Suchá kůže může člověka potrápit, proto by o ni měl pořádně pečovat, aby mu nevysychala. Poškozená kůže není totiž jen kosmetický problém. Podle kožního lékaře Radka Litvika může být suchá kůže vstupní branou pro infekce. Litvik proto radí vyhýbat se dráždivým vlivům a kůži promazávat.

"Tělo tvoří ze 70 procent voda. K důležitým funkcím kůže patří udržet vodu uvnitř a škodliviny naopak vně těla. Tyto úkoly plní tenká vrstva na zevní straně kůže, která tvoří ochrannou bariéru před vnějším světem," řekl ČTK Litvik.

Každý den se sedře, seškrábe nebo odrhne část povrchové vrstvy kůže včetně složek kožní ochranné bariéry. Tukové látky v této bariéře jsou rozpustné ve vodě, proto se dají vodou odstranit. "Mýdlo a šampony neodstraňují jen špínu a mastnotu, které se potřebujeme zbavit, ale i tyto důležité tukové látky z ochranné bariéry," upozornil lékař.

Varoval i před extrémními teplotami, mrazy či horkem, a suchým vzduchem. Stejně jako časté mytí a stárnutí přispívají k vysušování kůže.

"O kůži je nutné pečovat, i když není nemocná. To znamená, že není vhodné příliš často používat mýdlo a gely, které narušují kožní bariéru," řekl. Člověk se suchou kůží by se podle něj měl téměř vyhýbat kontaktu s vodou. Měl by se raději sprchovat než koupat, do koupele by si měl přidávat koupelový olej. Suchá kůže by po umytí měla být šetrně osušena a důkladně promazána.

Obyčejné krémy a mléka podle Litvika ale jen zacelí povrch kůže; uzavřou jej a tím zabrání úniku vody a průniku škodlivin. Jejich nevýhodou je, že se musejí nanášet několikrát denně. Modernější přípravky s obsahem ceramidů vstupují až do buněk, kde tvoří zdroj lipidů pro přirozenou obnovu kožní bariéry.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…