Přeskočit na obsah

Studie ukazuje význam lékařů a učitelů pro pokles kuřáctví v ČR

Při snižování míry kuřáctví v Česku mohou podle studie Státního zdravotního ústavu sehrát klíčovou roli lékaři, zdravotní sestry a učitelé. Řada z nich ale kouří, což zpochybňuje roli vzoru. Lékaři-kuřáci také přiznávají, že se ptají pacientů na kuřáctví, jen když zdravotní obtíže souvisejí s kouřením, zatímco lékaři-nekuřáci se ptají na kouření vždy a jsou připraveni s odvykáním pomoci. K omezení kuřáctví a větší ochraně nekuřáků má přispět zákon, který dalo ministerstvo zdravotnictví v těchto dnech k připomínkám.

V ČR kouří 29 procent dospělých. Cigarety podle studie kouří téměř 16 procent lékařů, přes 17 procent pedagogů, pětina studentů medicíny a třetina budoucích zdravotních sester.

Politiku zakazující kouření studentům má 84 procent škol, téměř polovina ji má i pro zaměstnance. Jen tři z pěti škol ale nekuřáckou politiku důsledně prosazují. Tři z pěti pedagogů si uvědomují, že pokud sami kouří, má jejich chování nepříznivý dopad na kuřáctví mládeže. Sedm z deseti učitelů je přesvědčeno o nutnosti úplného zákazu reklamy na tabákové výrobky, o potřebě výrazného zvýšení ceny cigaret i o tom, že tabákový průmysl záměrně povzbuzuje mládež k užívání tabáku.

Kouření ve všech zdravotnických zařízeních je zakázáno, pacienti a zdravotníci však kouří ve vymezených prostorách venku, někdy přímo pod okny ambulancí a nemocničních pokojů.

Studie připomíná, že odvykání kouření je úspěšnější s odborným poradenstvím. Poskytují je zdravotníci, přitom někdy v životě okusilo cigaretu téměř osm z deseti studentů medicíny a přes 80 procent studentek ošetřovatelství. Během posledního roku kouřilo na pozemku školy 12,5 procenta studentů medicíny a 29 procent budoucích zdravotních sester, ve školních budovách kouřilo 1,9 procenta studentů medicíny a 3,2 procenta studentů ošetřovatelství.

Osm z deseti studentů medicíny je přesvědčeno, že zdravotníci by měli sloužit jako vzory pro pacienty i širokou veřejnost, jen 53 procent se ale takovým vzorem cítí být. Studenti si uvědomují, že vlastní kuřáctví zhoršuje dopad jejich slov na pacienty ohledně nekouření, polovina mediků, kteří v současnosti kouří, chce s kouřením skončit.

Studie hodnotila data sebraná v uplynulých deseti letech mezi učiteli druhého stupně základních škol, lékaři, mediky a studenty ošetřovatelství. Potvrdila velmi mírný trend poklesu kuřáctví u těchto skupin.


Kuřáctví mezi pedagogy v procentech


2002 2007 2011
kouří denně 11 8,3 8,4
kouří příležitostně 10,1 9,9 9,0
celkem 21,1 18,2 17,4


Kuřáctví mezi lékaři v procentech


2003 2005 2007 2010
kouří denně 17,6 14,9 13,6 12,6
kouří občas 3,5 3,1 2,8 3
celkem 21,1 18,0 16,4 15,6


Zdroj: Užívání tabáku a alkoholu v ČR 2014, zpráva o situaci za období posledních deseti let

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…