Studie: Pro zdravé stáří není na pohyb nikdy pozdě
Britští výzkumníci podle zmíněného článku po osm let sledovali 3500 osob o průměrném věku 64 let a zjistili, že ti, kdo pravidelně - ať mírně či náruživě - podstupovali fyzickou námahu, měli sedmkrát větší vyhlídku prožít příjemný podzim života, než lidé neaktivní.
Dokonce i u desetiny členů "neaktivní skupiny", kteří se mezi lety 2002 až 2010 nakonec rozhoupali k nějakému pravidelnému pohybu, se vyhlídky na kvalitní stáří ztrojnásobily.
Na konci sledovaného období se pětina ze sledovaných osob těšila dobrému zdraví, zatímco u dvou pětin se rozvinulo chronické onemocnění, další pětina trpěla depresemi či potížemi s pamětí a třetinu postihla přinejmenším částečná ztráta dosavadních schopností.
Výzkumný tým vedený doktorem Markem Hamerem při svých závěrech přihlížel i k dalším faktorům, které mohly stárnutí zkoumaného vzorku ovlivnit, jako je kouření, pití, stav manželství či financí. "Zdravé stárnutí" si výzkumníci definovali jako situaci, kdy senior netrpí žádnou chronickou nemocí, ani jinými výraznými omezeními svých fyzických a psychických schopností.
ČTK
Zdroj: ČTK