Studenti a mladí lékaři: školné ano i ne
Peter Ivák,
student magisterského studia oboru Všeobecné lékařství na 3.LF UK v Praze a místopředseda studentské komory
Školné není samo o sobě špatný nápad. Mohlo by napomoci různým aspektům při studiu. Jako první mně napadá například zkvalitnění výuky. Student, který si za svoje vzdělání platí, totiž může vyžadovat jistou kvalitu výuky od kantorů a studenti také mohou požadovat promptní nápravu v případě zmatků v organizaci výuky nebo zkoušení.
Školné by nemělo být jedním z hlavních zdrojů financování vysokých škol. Měla by to být nepříliš vysoká částka, která by zlepšila motivaci studentů a zároveň posílila jejich pozice tak, jak už jsem psal výše, i když zůstává pravdou, že vysoké školy dostávají od státu rok od roku míň financí, takže příjmy ze školného pravděpodobně alespoň zaplní tuto mezeru v rozpočtech.
Dvacet tisíc korun ročně je docela hodně. Zásadně nesouhlasím s názorem, že si student má o prázdninách vydělávat na školné. Ti studenti, kteří buď brigádují celoročně, (na medicíně opět nic jednoduchého) nebo celé prázdniny pracují třeba v zahraničí, si vydělávají hlavně na náklady spojené se studiem - ubytování na koleji v Praze 2500-4500 měsíčně, učebnice – speciálně při studiu lékařství jsou velice nákladné, jídlo, telefon, tramvajenka, cestování domů atd.
To vše dělá minimální měsíční náklady cca 6 - 8 tis. měsíčně, což je 60 - 80 tisíc ročně. K tomu školné dalších 20 tisíc a už jsme na 100 tisících ročně – maximální výše půjčky má být 54 000 ročně, jestli jsem správně četl.
Z toho vyplývá, že jestli student nemá příjem z domova, tak musí pracovat tak jako tak… Půjčky by měly být bez úročení, efektivní stipendia – sociální i prospěchové, dále za vědeckou práci a práci reprezentující fakulty. Opožděné školné – jestli nebude fungovat systém, který bude integrovat stát, univerzity, banky, zaměstnavatele a finanční úřad - je to nereálné. Jinak toto školné podle mého názoru je pro studenty výhodnější varianta.
Adam Blatný
Šest let platit školné za studium na LF a pak jit pracovat za 15 čistého? Hodně demotivující. Na LF se budou hlásit děti z rodin, kde nějakých 10 tisíc nic neznamená, eventuálně z rodin s dlouhou lékařskou tradicí, které na studium potomka klidně i našetří a dítě na LF pošlou za každé situace.
Jiná situace by byla v případě motivace studentů výrazně vyššími platy absolventů LF a obecně vyšší prestiží lékařů ve společnosti.
Školné by pak mohlo být i výborným stimulujícím prvkem - peníze ze školného (jejich velkou část) převést do stipendijních fondů a nejlepším studentům (výborný prospěch, studijní vědecká odborná činnost, pomoc při výuce, mimoškolní aktivity, dobrovolnictví...) vyplácet takové stipendium, které by školné pokrylo a výborný student by získal i nějaké peníze navíc - nemusel by třeba o víkendech doplňovat regály v Tescu. A studenti, kteří se chodí na první termíny zkoušek jen tak podívat, ať si zaplatí...
Jsem proti odloženému školnému, jednak to univerzitám aktuálně žádné finance nepřinese - nebudou peníze na stipendia pro ty, kteři si je zaslouží - nebude motivační stimul! Jednak se absolventi zadluží, jednak existuje inflace atd. atd. Po svou letech výrazný nárůst platu? Po dvou letech má mladý lékař prakticky stejné postavení jako absolvent...
Jiří Sedlák
Se školným na vysokých školách nesouhlasím. Kromě toho, že omezí dostupnost vysokoškolského vzdělání (tedy přesně naopak, než tvrdí ti, co jej propagují), nebude mít nijaký vliv na kvalitu výuky na vysokých školách, potažmo ohodnocení kantorů. Hladová státní kasa pohltí vybrané peníze a použije je na něco jiného v lepším případě, v horším se rozkradou. Zpět do škol se nevrátí samozřejmě nic a jejich situace tak zůstane stejná, jako doposud. Argument o vyšší motivaci ke studiu taktéž neobstojí. S ohledem na to, kolik stojí VŠ student rodinný rozpočet již nyní, je jeho motivace ke studiu jistě dostačující. A v neposlední řadě, je velmi pravděpodobné, že se jednou zavedené školné bude poté neustále zvyšovat.
Josef Kroupa
Dle mého názoru by školné nebyl problém. Pokud by se s těmi penězi na lékařských fakultách vynaložilo dobře (lepší finanční ohodnocení vyučujících), zvýšila by se úroveň výuky.Krom toho bych pozitivum viděl i v tom, že každý student by se snažil mít během 6 let hotovo, protože jeho protažené studium na 9 let (smyšlené číslo) by ho něco stálo.Je ale třeba zajistit též tu možnost, že by školné šlo zaplatit po dokončení studia = poté, co si každý bude vydělávat. Ovšem jak správně bylo podotknuto v příspěvku přede mnou, nesměly by být nástupní platy absolventů tak nízké. Pokud se nezlepší situace ve finančním ohodnocení lékařů - absolventů i specialistů, zavedení školného by zřejmě současné situaci ve zdravotnictví moc nepomohlo.
Studentka lékařské fakulty (nepřála si uvést jméno)
Mám pouze matku, která pracuje jako vychovatelka v družině, takže v mém případě placení jakéhokoliv školného je nepřípustné, natož nehorázných 20000Kč za rok. Už mám za sebou 4 roky studia, takže to budu muset nějak zaplatit a dokončit školu, ale pokud by školné bylo zavedeno, kdybych byla v prváku či druháku, měla bych velké finanční problémy a nejspíše by to skončilo mým ukončením studia. Nemluvě o tom, že mým budoucím dětem s mizerným platem lékaře nebudu schopna zaplatit studium VŠ. Na stipendium se člověk spoléhat nemůže. Zkoušky jsou také o dobré náladě zkoušejícího a pokud se zkoušející špatně vyspí, tak vám nepomůže, ani když danou látku umíte perfektně i pozpátku.
Jan Látal
Platí se už nyní za studium přesahující standardní dobu o více než jeden rok, cca. 40 tisíc Kč/rok. Jinak se školným (odloženým!) nemám problém, pokud budou v ČR platy atestovaných lékařů na rozumné úrovni (pro mě je rozumných minimálně 50 tisíc Kč). V opačném případě to pouze urychlí odchod absolventů do ciziny, protože tam dluh za školné splatí daleko rychleji. Platy absolventů jsou naopak v dnešní době podle mně dostačující.
Lukáš Hrzáň
Věřím, ze se shodneme na tom, ze školné je rozumný krok, který doufejme povede ke zkvalitnění úrovně studia na VŠ a v konečném efektu ho budou pozitivně vnímat i samotní studenti. Proč odložené školné? Když to bude přímo (formou půjčky), dostanou fakulty peníze ihned. V této věci jde o situaci na VŠ, plat absolventa je sice problém, ale není to argument proti zavádění školného, to už si musí vybojovat absolventi.
Robert Baran
Školné možná, ale co za to? Zlepší se výuka? A zlepší se aspoň výdělek a životni úroveň vyučujících - hlavně mladých asistentů? Sám jsem začal studovat ještě za komunistů a z poplatku za studium mám smíšené pocity. Jsem pro školné, ale se zpětnou platností - ať ho doplácejí i ti, co již vystudovali zdarma.
Hynek Skoták
Já souhlasím, za předpokladu, že by studenti s dobrým prospěchem měli školné kompenzováno stipendiem.
Studentka lékařské fakulty (nepřála si uvést jméno)
Já jsem byla zdravotní sestra, která má několik let praxe, ale z důvodu nutnosti dalšího vzdělávání jsem začala studovat na Masarykově univerzitě v Brně, můj plat je okolo 13 tis, manžel se letos dostal taky na tu samou školu, ale jiný obor a začne studovat na podzim. A upřímně, nějak si nedovedu představit, jak bychom měli dávat 4000 měsíčně jenom za školné za nás oba. Stát chce abychom byli vzdělaní, proč to neumožnit všem, ne jen bohatým?
Jan Činčura, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz