Přeskočit na obsah

Středoevropané a východoevropané se cítí méně zdraví

Lidé ze středu a východu Evropy se cítí méně zdraví. Z průzkumu Evropské zdraví 2006, v němž odpovídalo přes 25 000 čtenářů časopisu Reader's Digest v 15 evropských zemích, vyplynulo, že zdravotní stav obyvatel střední a východní Evropy je horší a více se o něj obávají než lidé v západní Evropě.

V průměru 69 procent obyvatel západní Evropy soudilo, že jejich zdravotní stav je dobrý a neznepokojuje je. Naproti tomu v zemích střední a východní Evropy, jako jsou Česko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Rusko, bylo spokojeno se svým zdravím jen 49 procent lidí. Češi s 60 procenty spokojených jsou nejblíže průměru západní Evropy.

Zvýšené obavy o zdraví se projevují i v tom, že před nákupem léku si informace o něm vyhledají tři ze čtyř obyvatel střední a východní Evropy, ale jen polovina západoevropanů. Pro 68 procent lidí jsou zdrojem informací lékaři, na druhém místě články v časopisech.

Lidé v průzkumu přiznali vliv reklamy na své rozhodování. Polovina potvrdila, že informace v reklamách na zdraví jsou pro ně důležité. Z 22 informačních zdrojů získaly články v časopisech druhé nejvyšší pořadí po lékařích. Dalším zdrojem informací byli přátelé, rodina, televize, internet či obaly výrobků.

Informace z brožurek čerpá až 71 procent obyvatel Maďarska, zatímco v Belgii jen 36 procent. Nizozemci zase dávají z 61 procent přednost údajům na obalech výrobků, Švýcaři dokonce z 71 procent. Pouze v Rusku se časopisy nejvíce přiblížily lékařům, když obsadily druhé místo s 62 procenty proti 68 procentům.

Průzkumu se účastnily Belgie, Česká republika, Finsko, Francie, Německo, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…