Středočeský kraj chce podat ústavní stížnost kvůli nemocnicím
Středočeský kraj chce podat ústavní stížnost proti zákonu o neziskových nemocnicích. Podle krajských radních zákon ohrožuje základní lidské právo na ochranu zdraví a bezplatné poskytování zdravotní péče a porušuje právo na ochranu majetku. ČTK to řekl tiskový mluvčí krajského úřadu Martin Kupka. Ústavní stížnost kvůli nemocničnímu zákonu podal ještě jako senátor i nynější ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, na Ústavní soud se v červenci obrátil i kraj Vysočina. Soud dosud nerozhodl.
„Pokud začne zákon platit, budou mít nemocnice a pacienti v kraji velké problémy. Ukazuje se, že prosazení zákona bylo nezodpovědným krokem,“ uvedl středočeský hejtman Petr Bendl. Záměr radních musejí potvrdit krajští zastupitelé. Bývalý ministr zdravotnictví David Rath chtěl zákonem zabránit převodu krajských nemocnic na akciové společnosti. Převod označoval v podstatě za privatizaci. Ve Středočeském kraji funguje jako akciová společnost pět velkých oblastních nemocnic.
Kraj proto plánuje co nejdříve oslovit nového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) s žádostí o jednání. Julínek hodlá sněmovně navrhnout novelu zákona, která by vznik neziskových nemocnic odložila na leden 2008.
Nemocnice, které v systému neziskových zařízeních nebudou, nezískají smlouvy s pojišťovnami a ze zdravotního pojištění dostanou peníze jen za akutní péči. Ostatní si budou muset pacienti zaplatit. Ve Středočeském kraji se to týká soukromých nemocnic v Kralupech nad Vltavou, Českém Brodě, Sedlčanech a Neratovicích. Nemocnice, které změní svůj statut na neziskové společnosti, se ale mohou do zdravotního systému zařadit dodatečně.
Zřizovatel nemocnic zařazených do systému neziskových nemocnic navíc podle hejtmana Bendla ponese odpovědnost za hospodaření, ale o všem bude rozhodovat ministerský úředník.
Kraj kvůli nejasné budoucnosti středočeského zdravotnictví dokonce pozastavil modernizaci nemocnic za několik miliard korun. Měla zajistit kvalitnější prostředí pro pacienty.
Ve středních Čechách funguje pět velkých nemocnic jako akciová společnost, a to v Příbrami, Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a Benešově. Loni na podzim na ně kraj převedl 11 menších zdravotnických zařízení v Berouně, Brandýse nad Labem, Mělníku, Nymburku, Hořovicích, Rakovníku a Třebotově. Dále také Ústav pneumologie a onkologie Na Pleši, léčebny dlouhodobě nemocných ve Vojkově a Prčici a Geriatrické a rehabilitační centrum Kladno.
Zdroj: ČTK