Přeskočit na obsah

Stomatologická komora chce, aby lidé platili u zubaře více

Lidé by měli u zubaře platit více. Nyní tvoří platby pacientů 25 procent příjmu ordinace a 75 procent hradí zdravotní pojišťovny. Pokud zubaři prosadí své plány do reformních zákonů, přiblíží se platby pacientů 40 procentům. Plomby a kořenové výplně by si nově hradili dospělí. Dětem by je platily pojišťovny dál. Pacienti budou od ledna 2008 také platit 30 korun za návštěvu ordinace a 90 korun za zubní pohotovost.

"Jde nám o vyřazení výplní a kořenových výplní z veřejného zdravotního pojištění," řekl ČTK prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Tím by se podle něj změnil i poměr peněz, které dostávají ordinace hotově od pacientů a od pojišťoven. Česko by se tak podle Pekárka přiblížilo standardu běžnému v EU.

"V Irsku tvoří peníze od pojišťoven jen 20 procent příjmů praxe a 80 procent platí pacienti. Ve Slovinsku je to 50 na 50," přiblížil. Podle Pekárka jsou v Evropě platby pacientů běžné. Peníze, které ušetří pojišťovny v zubní péči o dospělé, by podle něj měly jít na podporu prevence a péči o děti a mladé lidi do 18 let.

Praxe si od ledna polepší o poplatky pacientů. Zatímco nemocnicím zřejmě přinese výběr velké problémy, v případě zubních praxí Pekárek problémy neočekává. Zubaři jsou podle něj zvyklí pracovat s penězi, protože už nyní za část péče od lidí vybírají v hotovosti. Zubaři nyní zpřesňují metodiky, kdy se nebudou poplatky vybírat.

"U těhotných žen to může být i třikrát do roka, dvakrát během těhotenství a jednou ještě na běžnou prevenci," vyjmenoval Pekárek jednu ze skupin, která by měla být osvobozena.

U některých výkonů nemusí být provedeno vyšetření, pak by pacient také neplatil poplatek - například když zubní lékař naplánuje celkovou protézu, při první návštěvě poplatek vybere, protože musí pacienta vyšetřit. Při dalších návštěvách, kdy se dělají jednotlivé fáze protetického ošetření, by podle Pekárka už vybírat neměl. Pokud nemá zařízení vlastní rentgen a pošle pacienta na rentgenový snímek jinam, tak by zařízení, které rentgen udělá, už také vybírat nemělo.

Nejmodernější vybavení zubních ordinací a zubní techniku představí 15. mezinárodní veletrh dentální techniky, nástrojů a služeb Pragodent, který se koná na Pražském výstavišti do 13. října.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…