Stíhání opilého lékaře pozastaveno
Žalobce ve středu podmíněně zastavil stíhání soukromého neurologa Ladislava Žlaba, který podle obvinění v březnu ordinoval na poliklinice v pražské Revoluční ulici silně opilý. Lékaři hrozil za ohrožení pod vlivem návykové látky při výkonu zaměstnání až rok vězení, zákaz činnosti či peněžitý trest.
Byly splněny podmínky pro podmíněné zastavení, řekl bez bližších podrobností státní zástupce. Nechtěl ale upřesnit, jak dlouhou stanovil Žlabovi zkušební dobu, v níž se lékař musí chovat řádně. Její rozpětí určuje trestní řád - může být od šesti měsíců do dvou let.
Podle trestního řádu může být stíhání podmíněně zastaveno jen za předpokladu, že obviněnému hrozí maximálně pětiletý trest, že se k činu přizná, s podmíněným zastavením souhlasí a eventuálně zaplatí případnou škodu nebo uzavře dohodu o finanční náhradě. Kdyby obviněný dohody nedodržel nebo byl ve zkušební době obviněn z dalšího trestného činu, stíhání by pokračovalo.
Opilému neurologovi naměřili policisté při dechové zkoušce přes dvě promile alkoholu a odvezli ho na záchytku. Než ho zadrželi, vyšetřoval pacienty, předepisoval jim léky, některým chtěl i píchat injekce.
Žlabovým případem se zabývá i revizní komise České lékařské komory (ČLK). Stížnost na něj podal prezident stavovské organizace lékařů Milan Kubek, podle něhož Žlab ohrozil zdraví pacientů. Pokud šetření tuto skutečnost prokáže, hrozí lékaři od ČLK důtka, pokuta až do výše 30.000 korun či dokonce vyloučení. Pokud by přestal být členem komory, nesměl by dále léčit. Členství v komoře je totiž podmínkou, aby lékař mohl pečovat o pacienty.
Ročně dostane ČLK kolem tisícovky stížností pacientů na lékaře, z toho třetina je na odborné pochybení a dvě třetiny na problémy v komunikaci či organizační problémy.
Zdroj: ČTK