Štětina (VV): Média nám podsouvají věc, která tak není
16.5.2011
Moderátor (Jan Bumba):
Ministr zdravotnictví Leoš Heger finišuje s přípravami své zdravotnické reformy... Proti záměrům ministra Hegera se dnes ohradil jeho stínový protějšek z ČSSD, hejtman Středočeského kraje, David Rath. Podle něj může opozice sáhnout i k obstrukcím při projednávání ve Sněmovně. Ale, nejistá se ukazuje i podpora ze strany nejmenšího koaličního partnera, Věcí veřejných. Po telefonu zdravím poslance Věcí veřejných, místopředsedu sněmovního výboru pro zdravotnictví Jiřího Štětinu.
A na druhé lince je poslanec ODS, další z místopředsedů zdravotnického výboru Sněmovny, Marek Šnajdr.
Pane Štětino, co že jste se, přesněji váš předseda Radek John, najednou ozvali právě proti reformním plánům ministra Hegera? Protože slyšeli jsme, že třeba podle TOP 09 se o zdravotnictví řádně jednalo na koaličních schůzkách?
Host (Jiří Štětina /VV/, poslanec, místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví):
No, pane redaktore, já si myslím, že nám, že nám média podsouvají věc, která tak není. Protože myslíme si, a řekl to pan předseda zcela jasně ve svém vystoupení v televizi, že se zbytečně čtrnáct až tři neděle prohospodařily jenom tím, že se nediskutovaly věci, které se třeba musí jenom, jenom doladit. Tady se nejedná o zásadní změny, že bychom měli naprosto jiné názory. Protože jestliže, jestliže čtyři měsíce pracuje koalice v souladu, tak není možné, abychom během čtrnácti dnů změnili názor. Ale je pravda, že na některé věci máme, máme věci, máme názor rozdílný. V čem to je? Jedná se zejména o poplatku za recept. Protože v koaliční dohodě bylo jasně řečeno, že nebude poplatek za položku, ale poplatek za recept. A podle vlády bylo, bylo jaksi rozhodnuto, že zůstává poplatek za položku. Takže to se nám, to se nám nelíbí. Ale myslím si, že to, toto se dá dojednat v rámci schvalování zákona formou nějakého pozměňovacího návrhu.
Tak jak to popisujete, tak to vypadá skutečně spíš jako takové detaily. Takže to není tak, že by prostě reforma nebyla s vámi projednána?
Štětina
No, já si myslím, že reforma s námi jako taková nebyla, nebyla dosud projednána na K9. To znamená, že nemohly být vzneseny třeba námitky, které jsou, kdo má dělat standard? Protože v návrhu ministerstva je, že standard má dělat ministerstvo. To znamená, to znamená úředník. A my si myslíme, že standardy musí dělat odborná společnost a Lékařská komora. Takže v tom je rozdíl. Ale myslím si, že se nejedná o zásadní věc, ve které se nemůžeme dohodnout.
Pane Šnajdře, nepodcenil ministr Heger a nebo třeba i vy jako silnější partner v koalici potřebu probrat skutečně důkladně, detailně parametry zdravotnické reformy s nejmenší vládní stranou, Věcmi veřejnými?
Šnajdr
Tak já myslím, že ani náhodou. Tak já musím na úvod říct, že mě mrzí, že si zde odlišná stanoviska sdělují dva koaliční poslanci. Že to není záležitost koalice a opozice. Už to je podle mého názoru špatně. Já si myslím, že já se opravdu spíš budu držet výroku pana předsedy Johna, protože ty byly velmi radikální, velmi drastické. A řekl bych, hodně popisují to, čeho jsme svědky v Poslanecké sněmovně. Že se něco dojedná a já musím i posluchačům vysvětlit, že v Poslanecké sněmovně zde máme pouze jeden zákon. To je technická novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Je to zákon, který jednohlasně prošel vládou, tedy hlasovali pro něj všichni ministři za Věci veřejné, včetně pana Johna. A já myslím, že pokud budeme zpochybňovat věci, které jsme si již odsouhlasili, tak opravdu se nedostaneme ani k reformě. A já velmi apeluji na to, abychom ukázali, že jsme schopní aspoň ty technické věci prosazovat.
Pane Štětino, jen stručně prosím. Nemyslíte, že to může působit poněkud účelově ze strany Věcí veřejných, jako jakýsi pokus odsunout stranou ty nepříjemnosti, které se na Věci veřejné valily v posledních dnech? ty záznamy, zvukový záznam z večírku a tak dále?
Štětina
Pane redaktore, toto já zásadně, zásadně odmítám. Já nejsem člověk, který šel do politiky proto, že chci být politikem. Já chci využít své zkušenosti, které mám. A nemyslím si, že bylo vůbec rozumné, aby se spojoval se zdravotnickou reformou nebo vůbec s jakoukoliv reformou, to znamená s důchodovou, nějaké objednané nahrávky, které s tím, které s tím prostě vůbec nesouvisí. Takže já se domnívám, že takto, takto tu věc nemůžeme chápat.
Pane Šnajdře, do jaké míry je ODS spokojena s tím, jak se rýsují reformy zdravotnictví?
Šnajdr
Tak já myslím, že to má dvě, dvě části. Pokud budeme objektivní a korektní, a to si myslím, že se netýká jenom zdravotnické reformy, je evidentní, že ty skutečné návrhy těch zásadních reforem na stole již měly být, a troufnu si dokonce říct, že kdyby vše šlo, jak mělo, a využili jsme potenciál sto osmnácti hlasů víry veřejnosti, tak klíčové důchodové, zdravotní a sociální reformy již byly schváleny. Každá rozumná koalice ty nepopulární věci dělá na počátku velmi rychle. A to se nám nepodařilo. A to je fér veřejnosti přiznat. Na druhou stranu, pokud jde o ty zdravotnické věci, tak znova opakuji. V této chvíli máme na stole první technickou novelu, to není reforma, prosím, ale technickou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. České zdravotnictví potřebuje a potřebovalo ji včera. To znamená, každý soudný člověk by měl udělat všechno pro to, abychom ji rychle přijali. Ty další zákony, které jsou v této chvíli diskutovány, tak ...
A mají, promiňte, že vám skáču do řeči. Ale měly, pokud víme, měly by být ve Sněmovně někdy počátkem června, ty další zákony?
Šnajdr
Já v to velmi doufám. Budu rád, pokud se tak stane. Já musím říct, že zatímco o nich vím, tak ony z velké části vycházejí z koaliční smlouvy. Co já musím říct, že vycházejí z více než devadesáti procent z textu zákonu Tomáše Julínka, Marka Šnajdra a Markéty Hellerové. To znamená, neočekávejte ode mě, že já budu ten, který bude přijetí těchto zákonů komplikovat. Ty zákony zdravotnictví potřebuje. A podle mého názoru už je mohlo mít přijato. Pokud jsme schopni je přijmout v letošním roce, tak určitě je potřeba, potřeba to prosadit. Pokud bychom dále, já bych řekl, hledali kličky proč ne, tak je třeba fér přiznat, že tato koalice by postrádala smysl, pokud by nebyla schopná v reálném čase týdnů a měsíců prosazovat a hlasovat reformy.
Pánové, stínový ministr zdravotnictví David Rath z ČSSD dnes návrhy reforem ostře zkritizoval. Je například proti vymezení nadstandardů, jak on říká, rozdělené péče na lacinou a ekonomicky náročnější, na kterou si musí každý připlatit. Pane Štětino, v tomto ohledu je váš názor do nějaké míry blízký tomu, co říká David Rath a nebo vy jste pro to, aby byl vymezen standard a nadstandard. A jen je otázka, kdo by to měl vymezit?
Štětina
Pane redaktore, já nejsem z těch, který, který jde do kontroverzních debat, pokud nemusím. Já chápu, že opozice musí mít názor jiný. Ale na druhou stranu za dvacet let se nikomu nechtělo do jakýchkoliv zákonů. A je potřeba, je potřeba jaksi tedy ocenit přístup této koalice, která se k tomuto nepopulárnímu kroku prostě odhodlala.
A vymezení standardů a nadstandardů je nutnost?
Štětina
To je zásadní věc. Protože bez standardů, nadstandardů a nároků nebo nadnároků, které by měl definovat zákon, tak bez toho si neumím já dost dobře, dost dobře představit, představit jakoukoliv reformu. A rozdělovat zdravotnictví na chudé a bohaté, prosím vás, to si myslím, že je věc, která, která tak patří před padesáti lety, ale ne dneska. Kdy vlastně máme úplně jiný, jiný pohled na věc a máme zde jiné, jiné společenské podmínky.
Pane Šnajdře, prosím už jen velmi krátce, protože předpokládám, že pro vás je rozdělení nebo definování standardů a nadstandardů také velmi přínosná věc?
Šnajdr
Já jenom pouze dvě věty. Všechny vyspělé evropské země takto mají upraveno své zdravotnictví. A žádná z nich, která, která patří do Evropské unie nemá problémy s tím, že by měl dvojkolejné zdravotnictví pro chudé a pro bohaté. David Rath pět let straší české občany. Českému zdravotnictví nic nepřinesl. A jeho věty skončí stejně. To znamená, skončíme u strašení. My potřebujeme tvořit, nikoliv bořit.
Pánové, děkujeme oběma za rozhovor, děkuji za váš čas. Našimi hosty byli poslanec ODS Marek Šnajdr a poslanec Věcí veřejných Jiří Štětina.
Moderátor (Jan Bumba):
No a v ofenzívě, do níž se v rámci koaličních sporů zjevně pustily Věci veřejné, patří i poznámka dnešních Ozvěn dne od Petra Fischera z České televize.
Host (Petr Fischer, Česká televize):
Věci veřejné se mění ve Věci vyděračské, šíří se Poslaneckou sněmovnou. Politická šeptanda tak po svém reaguje na to, že Věci veřejné po vládních otřesech minulých týdnů a dní začaly stále systematičtěji provádět politiku vnitřní vládní opozice. Jenže upřímně řečeno. Když váš vlastní trapas, nátlak koaličních partnerů a odmítání premiéra doženou do pozice opovrhovaného, lež pořád ještě trpěného člena vlády, nemáte moc na výběr. Věci veřejné ztratily důvěru koaličních partnerů i voličů a nemají mnoho cest, jak tuto důvěru obnovit. Tu první, důvěru uvnitř koalice, se už nepodaří obnovit nikdy. Koaliční sestava je navždy rozpolcená tím, co se stalo. Nemá cenu se přesvědčovat, že tomu je jinak a že se tyto rány někdy zacelí. Věci veřejné, ODS i TOP 09 teď hrají o to, aby z koaličního projektu ještě získaly politické body. Tedy aby alespoň částečně splnily sliby, které daly voličům na začátku. Pro Věci veřejné to ovšem znamená něco zcela jiného, než pro zbylé dvě strany. Původní sliby Věcí veřejných byly v program
Moderátor (Jan Bumba):
Soudí Petr Fischer z České televize.
Zdroj: Radiožurnál