STEM: Poplatky ve zdravotnictví podle lidí nepovedou k lepší péči
Zavedení poplatků za pobyt v nemocnici ani celkové zvýšení poplatků ve zdravotnictví podle velké většiny lidí nepovede ke zlepšení lékařské péče. Větší důvěru mají lidé v to, že zvýšení poplatků za výběr léků omezí jejich plýtvání. Tomu věří přibližně polovina občanů. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu agentury STEM, které má ČTK k dispozici.
Podle STEM je zavedení třicetikorunové platby při návštěvě lékaře přijímáno s nejistotou. Průzkum ukázal, že pouze pětina lidí věří, že poplatky ve zdravotnictví přispějí k celkovému zkvalitnění zdravotní péče v ČR. Zhruba 80 procent lidí si naproti tomu myslí, že získané prostředky nebudou efektivně využity ve prospěch pacientů. Stejně negativně hodnotí lidé i zavedení poplatků za pobyt v nemocnicích.
Obavy, že zavedení poplatků u lékaře omezí dostupnost lékařské péče, však má pouze 40 procent respondentů, zjistila agentura. Zhruba stejný podíl lidí se "spíše domnívá", že k tomu nedojde, a pětina lidí takovou možnost vylučuje.
Regulační poplatky byly ve zdravotnictví zavedeny od letošního ledna. Lidé platí 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.
Průzkum se uskutečnil ve dnech 2. až 8. ledna 2008 a zúčastnilo se ho 1362 Čechů starších 18 let. Zavedení poplatků je podle jeho výsledků vnímáno napříč celou populací. Názorové rozdíly v různým skupinách obyvatelstva podle vzdělání, věku a sociálního postavení jsou malé. Podle STEM se k poplatkům staví negativně i mladí lidé, podnikatelé a bohatí lidé. Mírné rozdíly v názorech je možné sledovat u sympatizantů odlišných politických stran. Obavy jsou typické především pro stoupence KSČM a ČSSD, jednoznačný optimismus ale podle průzkumu nelze sledovat ani u příznivců vládní ODS. Negativně je hodnotí asi čtvrtina z nich a 40 procent nepředpokládá, že by se jimi něco změnilo.
Negativní očekávání podle STEM obecně mírně převažují nad pozitivními. Názor, že poplatky ve zdravotnictví spíše ohrozí dostupnost zdravotní péče, sdílelo v průzkumu 42 procent dotázaných, zatímco podle 23 procent lidí budou jejich hlavním výsledkem rozumné úspory. Zhruba třetina veřejnosti se domnívá, že poplatky nepřivodí žádnou zásadní změnu.
Zavedení poplatků pacientů je předzvěstí vládní reformy zdravotnictví, která má omezit zbytečné čerpání péče. Samotná reforma by měla začít v lednu 2009. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce mimo jiné umožnit lidem připojištění na lepší péči. Pojišťovny by si měly v nabídce programů konkurovat a změnit se v akciové společnosti. Opozice varuje, že reforma dopadne nepříznivě na nemocné a chudé.
Zdroj: ČTK