Stehlíková: Návrh na legalizaci eutanazie považuji za nešťastný
Za nešťastné považuje předložení senátního návrhu zákona o eutanazii ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (Strana zelených). Podle ní se na situaci těžce nemocných a umírajících nelze dívat jako na volbu mezi utrpením a smrtí z rukou lékaře. Řešením má být kvalitní a dostupná hospicová a paliativní, tedy bolest tišící péče. Návrh zákona o eutanazii předložila senátorka Václava Domšová (za SNK ED).
Senát by měl začít normu projednávat na podzim. S ohledem na dosavadní reakce není jisté, že předloha v horní komoře nakonec získá potřebnou podporu. Negativně iniciativu senátorky přijal například i poslanec za ODS Boris Šťastný, který o uzákonění eutanazie také uvažuje. Podle něj je na paragrafové znění zákona brzy, sám o návrhu uvažoval až na dobu zhruba za rok.
Podle Stehlíkové eutanazie popírá smysl lékařského poslání. Současný stav medicíny podle ní má potřebné možnosti, jak poskytovat takovou péči, která zmírní bolest těžce nemocných.
"Smrtelně nemocní a umírající patří k nejzranitelnějším skupinám obyvatelstva a potřebují obzvlášť úzkostlivou a důslednou ochranu svých lidských práv," řekla Stehlíková. Ministryně míní, že legalizace eutanazie by mohla vést k jejímu zneužití, k relativizaci etických hodnot lékařského stavu a hodnoty lidského života.
O tom, že český právní řád by měl umožňovat eutanazii, jsou nicméně přesvědčeny dvě třetiny lidí. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Rozhodný souhlas vyslovilo 19 procent Čechů. Striktní nesouhlas naopak vyjádřilo deset procent dotázaných.
Domšová přes hlasy kritiků slíbila zákon předložit po březnové konferenci nazvané Důstojná smrt, kterou uspořádala spolu s Liberální reformní stranou. Ve své předloze vychází z návrhu, který tato strana představila už před rokem.
Podle předsedy reformní strany Milana Hamerského lékaři přiznávají, že se v českých nemocnicích dělá takzvaná divoká eutanazie. Pacient dostává stále silnější dávky opiátů na bolest, až přestane dýchat. Cílem zákona prý je dát tomu jasná pravidla.
Zákon, který navrhuje Domšová, má umožnit jak asistovanou eutanazii či sebevraždu, kdy by se nemocný mohl sám zabít za odborné zdravotnické pomoci, tak aktivní eutanazii. O ni by mohli předem požádat lidé, kteří by se dostali do stavu nezměnitelného bezvědomí. Smrt by u nich na základě jejich předchozí žádosti mohli vyvolat lékaři, kteří by za to nemohli být nijak postihováni.
Eutanazie na přání nemocného je zatím povolena v Nizozemsku a Belgii, tolerují ji v Oregonu, Kolumbii a Švýcarsku.
Zdroj: ČTK