Přeskočit na obsah

Štěch převzal petici občanů za kvalitní zdravotnictví

Podle Kubka jsou občané znepokojeni reformami ministra Leoše Hegera (TOP 09) a svým podpisem vyjádřili nesouhlas s těmito změnami. Heger jejich tvrzení o ohrožení péče odmítl.

"Věřím, že pan předseda Štěch i celý Senát svojí autoritou pomohou, aby se české zdravotnictví nerozpadlo," řekl Kubek. Štěch mu poděkoval, že on a stavovská organizace lékařů nejsou lhostejní k tomu, co se ve zdravotnictví děje. "Děkuji vám za to i jménem občanů," řekl.

Signatáři petice nesouhlasí se snižováním veřejných výdajů na zdravotnictví. Nechtějí platit stále více za předražené léky a mají obavu, že pokud budou o všem rozhodovat zdravotní pojišťovny, jak to ministr plánuje, budou muset k lékaři nebo do nemocnice cestovat zbytečně daleko. Pacienti se nechtějí nechat připravit o právo svobodně si volit nemocnici a lékaře, ke kterému mají důvěru.

"Co šíří komora, že vše je špatně, tři roky jde všechno dolů a pacienti mají méně péče, to není pravda," řekl Heger. Objem financí do veřejného zdravotního pojištění podle něj roste, i když část peněz ubral růst DPH. "Ale pořád je spousta rezerv ve zdravotnickém systému a my opravdu nemáme signály, že by se někomu péče nedostalo," řekl ministr.

Argumenty petice naopak podpořil stínový ministr ČSSD Svatopluk Němeček. Vládě vytkl, že už několik let nenavýšila platby za státní pojištěnce. Dává tím podle něj najevo, že zdravotnictví pro ni není prioritou.

Podle Štěcha je petice, kterou zorganizovala komora, asi jedna z nejpočetnějších, která do Senátu dorazila; petiční archy zabraly čtyři bedny. K jejímu posouzení přizve kompetentní osoby, včetně Hegera. Podle Štěcha se zdravotnictví dostává do finanční krize, vidí za tím úmysl, protože například už několik let vláda nezvýšila platby státu za děti, důchodce či nezaměstnané.

Občané, kteří odvádějí státu daně, si přejí, aby stát tuto platbu zvýšil, protože zůstává již čtyři roky na stejné úrovni 723 korun měsíčně. Přitom jen kvůli vládou prosazenému růstu DPH přispívá letos a vloni zdravotnictví státnímu rozpočtu 6,6 miliardy korun, doplnil Kubek.

"Tato země je dost bohatá na to, abychom my všichni mohli mít jistotu, že v případě potřeby budou nás i naše blízké moci lékaři léčit kvalitně, podle svých znalostí a nikoliv podle diktátu úředníků pojišťoven a ministerstva zdravotnictví," shrnul Kubek.

Naďa Myslivcová

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…