Stav Španělky nakažené ebolou se prý zlepšil, komunikuje s lékaři
Počet obětí epidemie eboly v Africe mezitím přesáhl 4000. Podle agentury AP byly kvůli riziku nákazy v Libérii dočasně umístěny na pozorování čtyři desítky vojenských a civilních pracovníků mírové mise OSN.
Ošetřovatelka Teresa Romerová, která se nakazila od španělského misionáře a stala se prvním člověkem infikovaným na evropském kontinentu, podle deníku El Mundo vykazuje proti pátku známky zlepšení a komunikuje s lékaři. Její stav nadále zůstává vážný a podle médií lékaři nasadili k léčbě vedle dříve podaného léku ZMapp další dvojici experimentálních prostředků, nespecifikovali však které. Romerová také dostala krevní plazmu řádové sestry Paciencie Melgarové, která se nedávno z eboly vyléčila.
Madridská nemocnice Carlose III. již ke dnešku přijala celkem 17 pacientů, kteří přišli s Romerovou do styku, a zůstávají na pozorování. Je mezi nimi její manžel, zdravotníci, kteří o ní pečovali, či kadeřnice a uklízečka. Žádný z nich podle listu ABC zatím nevykazuje známky nákazy.
Do dočasné izolace zamířilo rovněž 41 členů mise OSN v Libérii poté, co byl tento týden ebolou infikován již druhý z jejich kolegů. Podle prohlášení vedení mise se u nikoho z testovaných neobjevily příznaky eboly, na pozorování však zůstanou po celých 21 dní inkubační doby této nemoci.
Makedonské úřady dnes definitivně potvrdily, že britský občan, který ve čtvrtek zemřel ve Skopje, ebolu neměl. "Právě jsme dostali výsledky testů z laboratoře v Hamburku a jsou negativní, to znamená, že pacient nebyl nakažen virem ebola," uvedla Jovanka Kostovská z makedonského ministerstva zdravotnictví.
Makedonci raději dočasně uzavřeli hotel, ve kterém Brit pobýval a 35 lidí skončilo preventivně v izolaci. Když muže přivezli do nemocnice, měl horečku, vnitřní krvácení a zvracel, což jsou příznaky eboly. Podle nejmenovaného zdravotníka, které citovala agentura Reuters, Brit nejspíš zkonzumoval velké množství alkoholu, což mohlo vést k jeho smrti. Oficiálně ale příčina úmrtí zatím nebyla zveřejněna s tím, že se čeká na výsledky pitvy.
Podle aktuálních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) již na ebolu zemřelo 4033 lidí, což je téměř polovina z 8399 celkově nakažených osob. Naprostá většina obětí pochází z trojice afrických států. Z Libérie je hlášeno 2316 úmrtí, ze Sierry Leone 930 a z Guineje 778.
ČTK
Zdroj: ČTK