Státu se nelíbí činnost znalce v kauze Diag Human
Ve sporu českého státu s firmou Diag Human kvůli krachu obchodu s krevní plazmou figuruje jako znalec poradenská firma Ernst & Young. Česká republika s jeho činností však není spokojena. Vyplývá to z dopisu, který byl zaslán rozhodcům, uvedl dnes zpravodajský server Euro OnLine. Žalovaná ČR, kterou zastupuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), v dopise podle serveru současné aktivity znalce popisuje jako protiprávní a hrubě porušující pravidla pro zpracování posudku.
Ernst & Young se podle ÚZSVM snaží shromažďovat důkazy místo toho, aby pouze posuzovala fakta shromážděná soudem. Dokonce se prý pokouší svolat schůzku účastníků řízení, jež by měla přispět k vyjasnění otázek, u nichž nebyl nalezen konsenzus. "V krajním případě je ÚZSVM připraven požádat ministerstvo spravedlnosti o zásah či přezkoumání postupu znalce," napsal podle serveru rozhodcům právní zástupce úřadu Jan Herda.
Na Ernst & Young v roli znalce se obě znesvářené strany shodly, nedávno se však objevily informace, že firma v této roli skončila. Robert Hurt z ÚZSVM odmítl současnou činnost Ernst & Young blíže komentovat, píše server.
"Nyní se zpracovává dodatek ke znaleckému posudku. Termín dokončení byl rozhodci stanoven na 15. května s tím, že lhůta již dále prodlužována nebude. Zástupci státu nadále označují nárok společnosti Diag Human za naprosto nedoložený a v řízení nebyl předložen žádný důkaz, který by měl vést k revizi tohoto stanoviska," řekl Euru OnLine Hurt. Ernst & Young odmítla případ komentovat.
Spor státu s firmou Diag Human trvá již 12 let. Po krachu obchodu s krevní plazmou z českých transfuzních stanic Josef Šťáva vysoudil na Česku 327 milionů korun a chce získat ještě několik miliard korun odškodného. O dalších nárocích Diagu má rozhodnout arbitrážní řízení. Diag nároky dokládá znaleckým posudkem společnosti Ernst & Young. Z obchodu s plazmou sešlo údajně po nepříznivém vyjádření ministra zdravotnictví Martina Bojara z roku 1992. Parlamentní vyšetřovací komise však odhalila, že dánská firma Novo Nordisk, zahraniční partner Diagu, odmítla spolupráci nikoli kvůli Bojarovu výroku, ale protože Diag Nordisku dlužil peníze. Právník Diagu Jan Kalvoda to popřel.
Zdroj: ČTK