Stát uvolní 2,8 miliardy
Vláda podle očekávání schválila uvolnění 2,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na platby za státní pojištěnce. Původně úřad vlády uvedl, že na platby půjde 3,5 miliardy korun. Jiří Ovčáček z tiskového odboru kabinetu ale později informoval, že 700 milionů z této částky je určeno na přímé platby v zemědělství.
Ministr zdravotnictví David Rath řekl, že peníze, jež dostal jeho resort, pokryjí únorové navýšení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané a část chystaného dubnového navýšení těchto plateb.
Stát od února zvýšil měsíční platbu za jednoho státního pojištěnce z 513 na 560 korun. Od dubna by měla stoupnout na 636 korun, pokud senátní návrh schválí sněmovna. Podíl plateb státu na příjmech pojišťoven by těmito dvěma kroky stoupl až na 25 procent. V počátcích systému činil 29 procent, postupně klesl až na 21 procent. Právě nízký příjem od státu byl podle pojišťoven jedním z důvodů zadlužení systému.
Navýšení plateb je jedním z opatření, jimiž chce Rath snížit dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Z původních 14 miliard klesl k dnešku na polovinu, je to však hlavně tím, že stát nalil do VZP v posledních týdnech mnoho miliard.
Rath upřesnil, že miliardy, jež dnes schválila vláda, se "našly úsporami v jednotlivých rezortech". "Každá ministerská kapitola byla seškrtnuta, nejvíc ministerstva obrany," řekl ČTK ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Na celkové plánované letošní navýšení plateb státu o 5,8 miliardy (1,7 plus 4,1) bude hledat peníze v druhé polovině roku. Kolik bude možno uvolnit, bude podle ministra záležet na vývoji státního rozpočtu.
Kabinet také probíral, kde vzít 400 milionů na dluhy, které mají u velkodistributorů léků nemocnice. Tuto částku má podle Škromacha nalézt ve své rezervě ministerstvo zdravotnictví a vláda už o ní jednat nebude.
S navýšením plateb za státní pojištěnce od dubna počítá novela zákona o pojištění, kterou nedávno vrátil Senát sněmovně. Veto Senátu může sněmovna vzhledem ke spolupráci ČSSD a KSČM přehlasovat.
Senátorům se na předloze nelíbilo, že navrhuje, aby členy správních orgánů pojišťoven jmenovalo ministerstvo zdravotnictví. Z novely o veřejném zdravotním pojištění doporučili odstranit také pravidla pro kategorizaci léčiv, a to kvůli rozporu s evropskou směrnicí o stanovování cen a úhrad léčivých přípravků.
Zdroj: ČTK