Stát určí, jaká léčba je příliš drahý luxus
Komise, kterou kvůli tomu sestavil, má začít pracovat v únoru, píšou dnešní HN v článku pod titulkem "Stát určí, jaká léčba je příliš drahý luxus".
Stát tak podle listu poprvé otevřeně přizná, že lidem nemůže zaplatit všechno. "Nejprve to budeme zkoušet v pilotním provozu. Na několika konkrétních případech musíme doladit metodiku, od příštího roku by to už mělo mít oporu i v zákoně," řekl HN Hegerův poradce Pavel Vepřek.
V praxi to má vypadat tak, že nové přístroje nebo třeba kloubní náhrady nejprve zhodnotí experti a pak se rozhodne, zda na ně Česká republika má, nebo ne. Bude to dvoustupňový proces, v němž mají mít hlasovací právo zástupci státu, zdravotních pojišťoven, lékařů, ale i veřejnosti. Podle HN se počítá s ochráncem veřejných práv. U léků se podle HN s podobným postupem počítá až od příštího roku.
"Žádný stát nemůže platit všechno, co medicína přináší. Musíme vybírat to, co je prokazatelně účinné, a také to, co přináší pacientům největší užitek při přiměřených nákladech," citují HN Vepřeka.
V důsledku to ale podle deníku znamená, že některé novinky lidem zdravotní pojišťovny v budoucnu nezaplatí, třebaže by jim pomohly o něco víc než ty současné. Speciální vzoreček, který se pro hodnocení efektivity už řadu let používá i ve světě, je totiž může vyhodnotit jako příliš drahé, což bude v Česku průlom, píšou HN.
Vůbec poprvé se tak v Česku podle listu stanoví něco jako cena lidského života, která se prý bude odvíjet od výše HDP. Podle Světové zdravotnické organizace se totiž nová zdravotnická technologie vyplatí jen v případě, že rok kvalitního života, který přinese, nevyjde dráž, než je trojnásobek HDP na obyvatele. To je nyní asi 1,092.900 Kč, uvádějí HN.
Nový systém však podle listu neznamená, že se každá drahá léčba rovnou stane nedostupným luxusem. "Třeba u biologických léků na roztroušenou sklerózu nikdo nediskutuje jestli je platit, nebo ne. Přínos tam je velký, takže celkové náklady se do stanoveného limitu určitě vejdou," řekl HN ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák
.
Šéf VZP v rozhovoru pro HN říká mimo jiné i to, že každý by měl mít právo se připojistit na léčbu, která přesáhne rámec toho, co je společnost ochotná platit.
-------
autor: kri
ČTK
Zdroj: ČTK