Přeskočit na obsah

Stát nařídil masové očkování železničářů

Několik tisíc zaměstnanců Českých drah se musí do středy nechat očkovat proti chřipce. Mimořádné očkování, ke kterému je podle zákona důvod jen při epidemii, nařídil hlavní hygienik Michael Vít. Píšou to včerejší Hospodářské noviny, které současně poukazují na to, že Česku v současnosti žádá rozsáhlá epidemie nehrozí. Důvodem očkování je podle deníku to, že se ve skladech nahromadily tisíce vakcín a stát je chce co nejdřív spotřebovat.

Ministerstvo zdravotnictví podle Víta vybralo k bezplatnému očkování skupinu lidí důležitých pro chod státu. Zaměstnanci drah dostali v tomto výběru přednost před učiteli, policisty či vojáky. "Vytipovali jsme si několik tisíc osob více ohrožených infekcí chřipky. Zejména těch, kteří se podílejí na osobní dopravě a jsou v největším kontaktu s cestujícími. Například průvodčí, zaměstnanci nádraží i strojvedoucí," uvedl Vít. Přiznal nicméně, že kdyby stát neměl přebytek vakcín, tak by se masivní očkování zaměstnanců drah nekonalo.

Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo 10.750 vakcín, z toho kolem deseti tisíc připadlo právě zaměstnancům ČD. O zbytek se podělí coby o prevenci případného návratu ptačí chřipky veterináři.

Oslovení hygienici podle HN potvrdili, že očkování proti chřipce po začátku kalendářního roku v době klesající imunity lidského organismu není obvyklé. Neznamená údajně ale žádné zdravotní riziko.

Epidemiolog Státního zdravotního ústavu v Praze Jan Kynčl možnost chřipkové epidemie nevyloučil. "Máme indicie o určitém zvýšeném výskytu z některých regionů, například jižní Moravy," uvedl. "Příští týden může dojít k nárůstu sezonní chřipky," dodal ředitel ústecké krajské hygienické stanice Josef Trmal.

Podle některých lékařů jde však o nepochopitelné opatření. "Za svou více než dvacetiletou praxi nepamatuji, že by se proti chřipce očkovalo v lednu. A nechápu, proč vybrali zrovna České dráhy, když by se našly i ohroženější skupiny," řekl na adresu svého zaměstnavatele pod podmínkou zachování anonymity jeden ze závodních lékařů Českých drah.

Mimořádné očkování je podle něj určeno jen pro skutečně mimořádné situace. "A něco takového zatím nehrozí. Kdyby ty peníze raději dali třeba na očkování proti rakovině děložního čípku," postěžoval si lékař.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…