Šťastný proti Hegerovi: Nestíháte
Ministr zdravotnictví Leoš Heger nestihne ani od července zvýšit poplatek za den pobytu v nemocnici.
Pacienti tak stále budou platit současných šedesát korun, zvýšení na sto přijde nejdřív od září. Podle původních plánů přitom měla změna platit už od letošního ledna, což by nemocnicím přineslo sto milionů korun měsíčně navíc. "Velký skluz vznikl na úrovni tripartity, kde byla novela označena za příliš reformní a revoluční," brání se ministr za TOP 09. Novela zákona totiž také otvírá cestu k tomu, aby si pacienti mohli připlácet za lepší péči.
Práci ministerstva kritizují koaliční poslanci, především ti z ODS. "Pokud se okamžitě nepohneme dopředu, nastanou veliké ekonomické potíže. Má být navýšen plat lékařů, zvyšuje se DPH a očekává se další propad výběru pojistného," opřel se do ministerstva šéf sněmovního zdravotnického výboru z ODS Boris Šťastný.
Kvůli zdravotnictví se tento týden sejdou koaliční špičky. Na jednání K9 budou řešit připravenost reforem i to, jak vykompenzovat zvyšování DPH. "DPH zvýší náklady pro systém veřejného zdravotního pojištění asi o 10 miliard ročně. To je, spolu se dvěma miliardami na úpravu mezd, těžko kompenzovatelné vnitřními úsporami," říká Heger. O peníze prý bude žádat ministerstvo financí.
Heger nestíhá, poplatky stoupnou nejdřív od září
"Většina zákonů je v připomínkovém řízení. Sám jsem opakovaně apeloval na ministerstvo, aby celý proces maximálně urychlilo. Jsem přesvědčen, že první zákony reformy mohly být předloženy už o mnoho měsíců dříve," tvrdě zaútočil Šťastný, který po volbách sám patřil mezi adepty ODS na křeslo ministra.
Před několika týdny se Boris Šťastný navíc rozhodl, že na ministerskou reformu nebude čekat a ve sněmovně si založil vlastní pracovní skupinu, která má rozlišit standardní a nadstandardní péči. Tedy určit, co je pro pacienta samozřejmost a za co by si naopak mohl legálně připlácet.
"To je také základ jakékoliv reformy. O tomto neprobíhá vůbec žádná diskuse a není jasné, jak to chce ministerstvo řešit. Proto jsem oslovil zástupce tří koaličních stran a spolu s nimi diskutujeme řešení," popisuje Šťastný.
Ministr Heger z TOP 09 ale zůstává klidný. "První nadstandardy začněme tvořit, jak bude otevřena zákonná možnost si za ně připlácet. Vše je v pracovní verzi, kterou budeme pilovat s pomocí zdravotních pojišťoven a odborných společností. Pokud jde o aktivitu poslance Borise Šťastného, nemáme problém spolupracovat napříč koalicí, každá pomocná ruka bude dobrá," vzkazuje ministr.
Pro Hegera je ale nepříjemné, že se ke kritice ODS pomalu přidávají i Věci veřejné. Jejich poslanci si pozvali ministra na jednání klubu, aby jim vysvětlil, jak bude probíhat schvalování reforem.
"Budu se pana ministra ptát, proč víc nespolupracuje s odbornými kruhy a také budeme apelovat na to, aby alespoň některé části reformy platily už od ledna 2012 a mohly kompenzovat zvýšení DPH," říká poslanec Michal Babák za VV, člen zdravotního výboru sněmovny. Jedním dechem ale ministra omlouvá:
"Víme, že toho měl hodně s protestujícími lékaři. Teď to ale musí začít."
Kvůli zdravotnické reformě svolal premiér Petr Nečas na tento týden jednání koaličních špiček K9.
"Hlavní odpovědnost za zdravotní reformu nese ministr Heger. Projednávat se bude, jak je s reformou daleko, co už je vyjednáno a co má zpoždění," řekl HN mluvčí vlády Jan Osúch.
Občanští demokraté Hegera kritizovali už během února. Nelíbil se jim kompromis, který ministr vyjednal s lékaři v rámci jejich protestní akce Děkujeme, odcházíme. Podle modrých totiž ministerstvo příliš ustoupilo.
"Resort zdravotnictví je kritizován stále, to je naprosto normální, bylo tomu v minulosti a nepochybně tomu bude i v budoucnosti," reaguje ale s klidem na všechny výtky ministr Heger.
Rozhovory s Borisem Šťasným a Leošem Hegerem najdete na www.domaci.ihned.cz
Hospodářské noviny, Marie Valášková
Zdroj: Hospodářské noviny