Šťastný: Lékařská komora do toho nemá co mluvit
Datum vydání: 29.03.2011
Moderátor: Martin Veselovský
A také první hosté Událostí, komentářů - členka sněmovního zdravotního výboru a poslankyně za TOP 09 Patricie Kotalíková. Proti ní sedí předseda sněmovního zdravotního výboru a poslanec za ODS Boris Šťastný.
Paní poslankyně, v čem je problém, když 8 měsíců po vzniku vlády, tedy od řekněme vyřčení důvěry PS se vy v koalici nedokážete dohodnout na tom, jak by ta zdravotnická reforma měla vypadat. A minimálně po dnešním jednání K9 se vše odročuje někdy ke konci června.
Kotalíková
Tak nevím, jestli já jsem ta pravá. Ta kompetentní v tomhle tom, protože jednání K9 se nikdy neúčastním. Ale
Jenom pardon, abychom si to ujasnili. Ohledně zdravotnické reformy se to všechno řeší jenom na K9, už nikde jinde?
Kotalíková
Tak zdravotnická reforma se rozebírá samozřejmě i v kuloárech, ale jako, že bychom se účastnili nějak prakticky vyloženě pravidelný schůzky nějak jednání, to ne. Ale
Tzn., vy moc nevíte o tom, co si tak zhruba myslí pan ministr Heger?
Kotalíková
Není to pravda, že bych nevěděla, co si zrovna myslí. Ale do hlavy mu taky nevidím, že jo.
Ne, z toho vás nepodezřívám. Ale z dnešní K9 vzešla mimo jiné věta, která říká - balík zdravotnických zákonů, který by měl rozjet celou reformu, bude do prvního čtení v PS předložen do konce června.
Kotalíková
Ano.
Dostane se na stůl vám.
Kotalíková
Ano.
Tak vy na to budete koukat, jak na úplně novou věc nebo už budete vědět, co se vám do rukou dostane?
Kotalíková
Ne, ne. Spoustu těch zákonů my dostáváme k připomínkovému řízení. Takže si je probíráme, pročítáme, seznamujeme se s tím. Ale samozřejmě je to postupně. Já
Já to chápu, ale tak když se vrátím k té úvodní otázce. Vám to nepřijde, jako celkem pomalý systém, že 8 měsíců po udělení důvěry vládě se teprve jako vládní koalice rozhoupává k tomu, jak by zhruba měla zdravotnická reforma vypadat?
Kotalíková
Tak já si myslím, že hlavně ta záležitost byla trošku taky zbrzděná a ne trošku docela hodně akcí Děkujeme, odcházíme! Kdy místo toho, aby se chystali pořádně nějaké reformní kroky, tak se museli věnovat pan ministr a ministerstvo tvorby nějakých krizových scénářů a řešit tuto akci. Což si myslím, že zabralo poměrně taky hodně času a hodně práce.
Dobře, pane poslanče Šťastný, v čem vidíte problémy vy? Na dnešní tiskové konferenci jste vyzval nebo vyzvali ministra zdravotnictví Leoše Hegera k tomu, aby nezáplatoval finanční díry, ale aby se věnoval systémovým věcem. Tak co to znamená? Nedělá, co by měl a nenaplňuje koaliční dohodu? Tak to mám chápat?
Boris Šťastný /ODS/, poslanec, předseda sněmovního zdravotního výboru a pražské ODS:
Tak řekněme si to upřímně, nalijme si čistého vína. Resort zdravotnictví náleží TOP 09, ministrovi Hegerovi z TOP 09. A paní poslankyně při vší úctě velmi kompetentní členka výboru pro zdravotnictví, jemuž já předsedám, tady na kameru potvrzuje, že vlastně neví o reformě svého ministra nic. No to je divné, že? Z toho vyplývá, že samozřejmě ta situace není růžová. Já jsem přesvědčený, že celá ta věc má několik problémů. Ten první problém je, že TOP 09 už před volbami neměla žádnou zdravotnickou vizi, zdravotnickou reformu a tudíž ji nemohla mít ani po volbách. Za druhé, TOP 09 na ministerstvu zdravotnictví ani po volbách nenastavila nějaký jasný systém legislativních opatření, která by postupně krok za krokem předkládala. Přestože ještě z dob ODS tam zůstala řada zákonů. Protože všechny ty zákony, které ministr dnes předkládá a o kterých vy budete tady určitě hovořit, jsou ještě z dílny ODS a jsou jenom lehce přepracované
Pane poslanče, předpokládám, že vy o nich budete hovořit, to zaprvé. A zadruhé jenom, když toto říkáte. Byl to tedy, jaksi principiálně dobrý nápad dát resort zdravotnictví právě TOP 09?
Šťastný
To není otázka na mě, to bylo výsledkem koaličních jednání. A tak ten, ta třetí věc, která je problematická
Pane poslanče...
Šťastný
Že pan ministr velmi,...
Počkejte s tou třetí věcí a řekněte mi...
Šťastný
Tady ta věc je strašně důležitá...
Bezesporu, pamatujte si ji a řekněte mi, jestli byl dobrý nápad, když po tom všem, co jste teď řekl má resort zdravotnictví TOP 09.
Šťastný
Byl to výsledek koaličních jednání.
A tzn., že to je mantra, o které se nesmí říct, jestli to bylo dobré nebo špatné?
Šťastný
Já nebudu hodnotit, jestli to bylo dobré nebo špatné. Ať hodnotí voliči výsledek a občané výsledek a politická reprezentace výsledek.
Jenom vy jste začal s tím hodnocením toho, jak to TOP 09 vede v resortu.
Šťastný
Já to hodnotím, tak že v tuto chvíli jsme téměř rok po volbách a to je ta třetí věc. A ministr zdravotnictví nepředložil nejenom, že žádný zákon do PS klíčový, co se týče reformy. Nepředložil žádný takový zákon ani do vlády, to je druhá věc. No a třetí věc, já mám velké obavy, že v˙těch základních věcech, v těch základních pilířích, jako je třeba definice toho nároku, tzv. neboli standardu a nadstandardu, jak to veřejnost zjednodušeně chápe. Tak na ministerstvu vlastně neexistuje ani jasná představa, jak tuto věc uspořádat. Tzn., nejsou tam ty stavební kameny.
Pane poslanče, paní poslankyně, vy, tedy TOP 09 nemáte, podle zástupce ODS žádnou zdravotnickou koncepci. Jak se vám to poslouchá?
Kotalíková
Já si to nemyslím. Já si to nemyslím. Je pravda, že pro nás bylo velice překvapující, že teda zdravotnictví připadlo nám, tento resort. Protože jsme předpokládali, že to bude resort ODS. Nicméně výsledek takový byl, takže ano, připadlo, takže
Chápu-li to správně, vaše politická strana k tomu resortu přišla nepřipravena.
Kotalíková
Ne, že nepřipravena. Bylo to překvapující, čekali se jiné resorty. Protože jsme, se předpokládalo, že tyhle nejdůležitější resorty si bude nechávat ODS, jakožto nejsilnější strana, která vzešla z voleb, co se týče koalice.
Jestli tomu úplně správně rozumím, pokud jste byli překvapeni, že zrovna resort zdravotnictví jaksi připadl TOP 09, tak to, že veškeré reformy a reformní zákony mají asi určité zpoždění, se dá přičíst tmu překvapení?
Kotalíková
A tak to si zase úplně nemyslím. Jak říká tady pan kolega, tak samozřejmě spousta věcí na ministerstvu připravená byla a proč házet "do koše věci", které připravené jsou, ale zase se s nimi člověk musí seznámit, že jo. Protože před tím je k dispozici třeba neměl, což ODS měla, ale my jsme neměli. Takže se nejdřív seznámit s těmito věcmi, proto třeba některé zákony, které byly připravené, ať to byly zákony o zdravotní péči, tak byly znovu daný do připomínkového řízení z toho důvodu, abychom se s nimi, my co jsme tu možnost neměli se s nimi před tím seznámit, se seznámili. A mohli je taky připomínkovat a doplňovat.
Není to trošku nešikovné, jaksi jít do vedení takového resortu ve chvíli, kdy se ta strana v podstatě s tím resortem a s tím dramatem seznamuje?
Kotalíková
Tak tohle si myslím, že mě nepřísluší hodnotit. Jak říkám, nebo jak říkal tady kolega, byl to výsledek jednání K9
A já znovu říkám, to když je to jednání K9, tak tzn., že se o tom nepochybuje?
Kotalíková
To neříkám, ale říkám, bylo to překvapující, nicméně i s překvapivou záležitostí se člověk dokáže srovnat a dokáže z ní pak maximálně i vytěžit.
A jak se s tím rovnáte? Myslím tím TOP 09.
Kotalíková
Tak myslím si, že snahy tady jsou. Samozřejmě se na tom pracuje. Pročítají se různé materiály, které k dispozici na ministerstvu už byly z předchozích volebních období. A je snaha něco samozřejmě připravit a připravit, tak aby to odpovídalo i koaliční dohodě, že jo.
Tak, abychom mluvili zcela konkrétně, tak dnes po jednání K9, která měla, jako jedno ze svých hlavních témat také téma zdravotnictví řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger médiím toto:
Leoš Heger /TOP 09/, ministr zdravotnictví:
Jsme se dohodli na tom, že se definitivně nebude pracovat s jinými regulačními poplatky, než tak jak jsou domluveny v koaliční smlouvě. Zůstává zvýšení z 60 korun na 100 korun za lůžko a den v nemocnici, to je připraveno v té první novele zákona o veřejném zdravotním pojištění. A do té druhé novely my nachystáme poplatek za přímý vstup k ambulantnímu specialistovi.
Pane poslanče Šťastný, to je postoj samotného ministra zdravotnictví anebo s tím jste vy, a teď na vás mluvím, jako zástupce ODS, srozuměni a souhlasíte s tím?
Šťastný
Podle mých informací z dnešní K9, protože K9 je setkání pouze špiček, politických špiček, jednotlivých stran, nikoliv expertů, tak nedošlo ještě k úplné dohodě, co se týče změn v regulačních poplatcích. Faktem je, že v koaliční smlouvě máme dohodnuty určité změny ve zdravotnických poplatcích. Ale pozor změna poplatků nebo poplatky nejsou reformou. Prostě nejdříve musí přijít jasné koncepční změny ve zdravotnictví. Musí přijít především reforma systému pojištění. To je to nejdůležitější na co čekáme a teprve poté můžeme hovořit o regulačních poplatcích
Pane poslanče, vy dobře víte, proč se ptám na regulační poplatky. Je to téma, které vám před několika ne příliš mnoha lety prohrálo krajské volby.
Šťastný
Právě proto a nejenom krajské volby...
Právě proto se na to ptám.
Šťastný
A právě proto a nejenom krajské volby, myslím, že...
Pane poslanče, proč jste nebyl na té K9?
Šťastný
Nejsou experti zdravotničtí zváni na K9. Jsou tam pouze předseda strany, obvykle předseda poslaneckého klubu a místopředseda strany nebo jiný vyjednavač. Nejsme zváni na K9 ani za jednu stranu.
A to byla K9, kde se připravuje zdravotnická reforma a hlavní expert ODS tam nebyl.
Šťastný
Nikdo z ODS stran zdravotnických expertů tam nebyl. Ale....
Jak to berete?
Šťastný
Beru to zcela standardně, tak to je formát, který je zcela určený v˙koaliční smlouvě. Je to normální, K9 znamená, že za každou z těch 3 stran, jsou tam tři vrcholní představitelé strany - předseda strany, předseda poslaneckého klubu a místopředseda strany. Ani jedno takové nejsem a to neberu úkorně. Na druhou stranu tito lidé jsou vybaveni dostatečnými informacemi, dostatečným politickým mandátem a zase naopak konzultují s námi tyto věci.
Tak co, podle vašich informací, paní poslankyně bude nakonec do PS předloženo v tom balíku? Co tam mohou občané očekávat, že se tam kromě těch poplatků, o kterých mluvil pan ministr, objeví?
Kotalíková
Tak samozřejmě postupně se tam objeví nebo mělo by se tam objevit vše, co je v koaliční dohodě. Tzn., mělo by dojít k reformě zdravotního pojištění. Mělo by dojít ne k reformě, ale k úpravě teda toho nebo definici toho nároku k úpravě standardu a nadstandardu. Možnosti si připlácet
Pardon, technická vsuvka, VV chtějí, aby řekněme seznam těch zdravotnických standardů vypracovala Lékařská komora, tak jak bylo slíbeno právě poté, řekněme anabázi s lékařskými odboráři. S tím souhlasíte nebo ne?
Kotalíková
Tak já si myslím, že hlavně by do toho měli mluvit na jedné straně odborné společnosti, které si myslím, že jsou v tomhle smyslu fundované. A na druhé straně jakožto plátci zdravotní péče, zdravotní pojišťovny.
Tzn., požadavek VV tak jak dneska byl formulován, aby to připravila pouze Lékařská komora
Kotalíková
Rozhodně ne.
Rozhodně ne.
Kotalíková
Nemůže to být jenom Lékařská komora, protože tam jde o to, že pokud Lékařská komora vyzve nějaké experty a ti vyberou jenom tu nejnákladnější péči, tak my přece nebudeme platit, jako standard nejnákladnější péči. Proto tam musí být ten protipól - ta zdravotní pojišťovna.
Kdo bude připravovat ten seznam standardů?
Šťastný
Je potřeba to vysvětlit veřejnosti, co to vlastně znamená. To, co říkáte standardy nebo nadstandardy nebo to co používáme to je na celý seminář. Řeknu to jednoduše, buď to můžete říct to, co pacient na co má nárok
Počkejte, pane poslanče, jste v Událostech, komentářích a předpokládejte, že se na nás dívají lidé, kteří už to několikrát slyšeli.
Šťastný
Já vím, ale já to řeknu ještě jednou pro jistotu. Buď to můžete říci, vydefinovat na co má pacient nárok. Tzn., co je standard a jakým způsobem definuje to, co připlácí. Nebo naopak, tzv. negativním vymezením nároků, řeknete, co připlácí a automaticky všechno ostatní je nárok. Nebo můžete udělat kombinaci všeho anebo to můžete nechat na zdravotních pojišťovnách, aby se dohodli na základě pojistných plánů s pojištěnci a současně se zdravotnickými zařízeními. To co chtějí VV je úplně jiná věc. Tady hovoříme o tom, kdo bude definovat to, co bude tzv. nadnárok nebo nadstandard. Respektive, za co si pacient bude připlácet. My říkáme, že nutno o této věci v koalici ještě jednat. Nejjednodušší a nejsprávnější
Tak a já se vracím na začátek. Moje otázka zněla...
Šťastný
Nejjednodušší a nejsprávnější je, aby tam byla dohoda.....
Měla by to vypracovat Lékařská komora?
Šťastný
Aby tam byla dohoda na úrovni poskytovatelů zdravotní péče či-li odborných společností, plátců. Tzn., pojišťoven, ministerstva zdravotnictví za politické podpory parlamentu. Lékařská komora do tohoto, podle mého názoru nemá co mluvit.
Tak a ještě jedna otázka, která není tak úplně zdravotnická, ale vztahuje se k současné politické situaci. Jak může dobře fungovat vládní koalice, když na jedné straně vám jeden den vaši političtí partneři říkají, že nechtějí vašeho místopředsedu na jakémkoliv jednání, protože mu nevěří a nechtějí s ním jednat. A na druhé straně vy např. vystupujete na tiskové konferenci a říkáte, ministrovi zdravotnictví za TOP 09, že svoji práci nedělá dobře. Jak to může fungovat?
Šťastný
Ministr zdravotnictví má moji podporu, ale na druhou stranu, já jsem někde v rozhovoru minulý týden říkal, že nebudu na všechno kývat, jako osel. Prostě ty věci musí mít nějaký řád. Musí být perfektně připravená. A musí být smysluplné, tak abychom je prosadili ve sněmovně
Pane poslanče, ale já se ptám, já se ptám. Jak může fungovat normálně koalic, když se takto žerete? Promiňte.
Šťastný
My se nežereme
Vy se nežerete?
Šťastný
To, že diskutujeme o věcných záležitostech ve zdravotnictví je ve prospěch této země.
Pane poslanče, TOP 09 řekla, že nechtějí jednat s Alexandrem Vondrou, co by vaším místopředsedou.
Šťastný
To je druhá věc, to není věcná debata.
No na to jsem se ptal, ale, na to jsem se ptal.
Šťastný
Tak oddělme věcnou debatu od zdravotnictví, která je fér a jestli diskutujeme o tom, jak definovat nárok. Na co má pacient právo a co ne. To je věcná debata o zdravotnictví a ta je fér. S absolutní podporou ministra zdravotnictví, kterou od nás má. A dívejme se na druhou stranu a na okopávání kotníků ze strany koaličních partnerů
Tak, pan poslanec, pan poslanec, tomu říká okopávání kotníků. Jaký pocit to ve vás, jako poličce za TOP 09 vzbuzuje, když Alexandr Vondra přes veškeré vaše výzvy byl na té K9.
Kotalíková
Myslíte dnešní K9?
Ano.
Kotalíková
Tak zatím je členem týmu K9, tak je členem týmu K9?
Tak minimálně v minulém týdnu v pátek ty výzvy ze strany TOP 09 zněly: podívejte se, my s Alexandrem Vondrou nechceme jednat. My mu nevěříme. My s ním nechcete uzavírat dohody. Přešly 4 nebo 5 dní, 4 dny a on na té K9 je. ODS říká, nás to nezajímá.
Kotalíková
Tak já samozřejmě, jak jsme říkala na K9 jsme nebyla a nevím, jestli tam uzavírali nějaké dohody nebo ne.
Tzn., že TOP 09 to v podstatě nebo aspoň vám nevadí, že tam Alexandr Vondra byl.
Kotalíková
Tak já bych řekla, hlavně TOP 09 jde stále o koalici. My nechceme rozbourat koalici.
Takže to jestli tam Alexandr Vondra bude nebo nebude, není zas tak důležité.
Kotalíková
Ne, že to není zas tak důležité, ale koalice je priorita.
Tak, paní poslankyně, děkuji pěkně za váš komentář.
Zdroj: ČT 24