Starostové nechtějí přispívat na zdravotnictví
"Prosíme, pomozte nám platit a zkvalitňovat zdravotní služby, jež hradíme z našich rozpočtů, které ale hojně využívají i lidé z vaší obce. Přispějte alespoň trošku." Podobně zní žádost Loun a Žatce na okolní města a obce. Ty ale dlouhodobě nereagují příliš vstřícně.
Louny chtějí žádat okolní starosty o příspěvek do fondu zdravotnictví, ze kterého chtějí financovat například pohotovost, Žatec by rád získal peníze pro jedinou nemocnici s akutní péčí v okrese Louny, kterou vlastní. Dva roky zkušeností s žádostmi ale nejsou v Žatci moc příznivé. A první signály lounské výzvy? Také spíše negativní. "Bohužel, odezva na naše žádosti není taková, jak bychom si představovali," připouští pro Deník Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice. Za dva roky se Žatci ozvaly čtyři města či obce.
V roce 2010 poslalo Lipno 50 tisíc, Postoloprty 70 tisíc a Louny 100 tisíc korun. Letos přislíbily pomoc Lišany. A další? Nula. Některá větší sídla v okrese Louny neposlala ani korunu, i když služby nemocnice hojně využívají jejich občané. Většinou argumentují tím, že to není jejich povinnost, že zdravotnictví má zajišťovat stát a kraj a že mají napnuté rozpočty a musí platit další věci.
Jenže... Kdyby se podobně zachoval i Žatec, už by byl pravděpodobně okres Louny bez nemocnice.
"Za peníze jsme zakoupili přístrojové vybavení pro operační obory, zejména laparoskopii. Peníze šly také na dětské a gynekologicko – porodnické oddělení," uvedl Čestmír Novák, kam příspěvky obcí putovaly.
Žatecká nemocnice přitom před časem prošla velkou finanční krizí a hledala zdroje všude. I u okolních měst a obcí. Odezva ale byla chladná.
Několik let byla nemocnice ve velké ztrátě a aby mohla dál fungovat a lidé z celého regionu nemuseli dojíždět za péčí do Chomutova či Mostu, muselo město Žatec, jako vlastník, "napumpovat" do nemocnice v roce 2010 patnáct milionů korun. Dalších přes 250 milionů dalo město do rekonstrukce celého zdravotnického zařízení v minulých letech, také letos se investuje do zateplení polikliniky a úpravy příjezdu před porodnici. Radnice také deklarovala, že je ochotna i nadále pomáhat, například s obnovou přístrojového vybavení. V současnosti se už finanční situace naštěstí natolik zlepšila, že město zatím nemusí další peníze dávat, nemocnice je stabilizovaná a vypadá to, že se blýská na lepší časy. Další peníze by ale určitě ráda přivítala.
A jak dopadnou Louny? První signály také nejsou moc příznivé. Starostové se nechtějí příliš vyjadřovat a když už to udělají, jsou jejich výroky hodně zdrženlivé. "Počkáme, až co řekne zastupitelstvo. Na naše doktory nám také nikdo nepřispívá," je slyšet z obcí.
Objevují se ale i vstřícnější vyjádření, například z Líšťan. Jejich starosta Miroslav Protiva se nechal slyšet, že sice žádný výdaj navíc není příjemný, ale že má obec spoluzodpovědnost za zdraví svých občanů.
Objevil se už také názor, že Louny sice žádají po okolních obcích peníze, sami ale žatecké nemocnici, do které jezdí i lounští občané, také příliš nepomáhají. Louny sice poslaly v roce 2010 sto tisíc korun, letos ale zatím na prosbu zdravotnického zařízení neodpověděly a nepřišlo nic. Lounská radnice ale slibuje, že žádost ještě projedná.
"Je zpracovávána koncepce zdravotnictví v Lounech, tuto problematiku se snažíme řešit komplexně. Zda se tedy rozhodneme žatecké nemocnici přispět, bude jistě znovu projednáno, ale až po schválení naší koncepce zdravotnictví, což předpokládáme na konci letošního roku," odpověděla na dotaz Deníku Renáta Čapková, tajemnice Městského úřadu v Lounech.
HYNEK DLOUHÝ
Zdroj: Žatecký a lounský dení