Starostové a Karlovarský kraj se na změnách nemocnic neshodli
Vedení Karlovarského kraje a Karlovarské krajské nemocnice si na dnešním setkání se zástupci obcí a odborných lékařských společností nevyjasnili otázky, kvůli kterým zejména obce na Chebsku odmítají snižování počtu lůžek ve třech krajských nemocnicích. Po skončení jednání to ČTK řekli představitelé obcí. Místo očekávané diskuse o rušení lůžek se prý setkání zaměřilo úzce na plány kraje vybudovat centra léčby akutních mozkových příhod v Sokolově a Karlových Varech.
I když pozvaní starostové odbornost přednášek ocenili, byli zklamaní. "Očekávala jsem, že se dnes bude řešit právě optimalizace, ale místo toho to byla vlastně odborná přednáška. Právě kvůli dnešní akci na kraji jsme odložili jednání v městské radě o tom, jak se postavíme k výzvě chebské radnice k pozastavení optimalizace. Zřejmě ale budeme také chtít po kraji podrobnější o informace," řekla při odchodu primátorka Karlových Varů Veronika Vlková (ODS).
Starosta Chebu Jan Svoboda (ODS) ČTK k optimalizaci řekl: "Až s ní budu seznámen, tak budu moci říci nějaký názor. Já bych potřeboval odpovědi na konkrétní otázky: zhorší se dostupnost zdravotní péče v Chebu a okolí? Námitky chebských lékařů také zatím nikdo nevyvrátil ani nepotvrdil," poznamenal Svoboda.
Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel (ODS) opakovaně ujišťoval, že všechny změny budou ve prospěch pacientů. "Je ale třeba vnímat krajské zdravotnictví horizontálně, nikoli vertikálně, jako městské," opakovaně přesvědčoval. Právě přednáškami o léčbě mozkových příhod chtělo vedení kraje podle hejtmana odpovědět na nejzávažnější argumenty, které padly při jednání s vedením chebské radnice.
Výhrady ale mají i primáři z nemocnic. Ti si stěžují hlavně na neinformovanost ze strany vedení krajské nemocnice a kraje. "Jaký může být názor na něco, co nám zatím nebylo oficiálně předloženo a dáno k diskusi?" ptal se primář kožního oddělení karlovarské nemocnice Tomáš Pospíšil. Na jeho oddělení by měly být zrušeno pět lůžek, přestože má obsazenost 98 procent.
Vedení krajské nemocnice se snažilo mimo jiné vysvětlit starostům i pozvaným lékařům, proč zrovna v Chebu by mělo zaniknout neurologické oddělení, zatímco v Sokolově a Karlových Varech zůstane. Lékaři se obávají hlavně toho, že nebude zajištěna nepřetržitá služba neurologa.
Podle ředitelky sokolovské nemocnice Věry Procházkové ale bylo chebské neurologické oddělení dlouhodobě personálně nenaplněné. "Pojišťovny to dosud tolerovaly, ale bylo to neudržitelné," vysvětlila Procházková jeden z důvodů, proč v Chebu lůžková neurologie skončí.
Podle náměstka hejtmana Jiřího Mutinského bude předložen koncept dalších kroků optimalizace v září zdravotnickému výboru. "Poté bude předložen k diskusi na internetu krajského úřadu," slíbil Mutinský.
Zdroj: ČTK