Stále víc lidí trpí chronickou bolestí, je to nedostatkem pohybu
V ČR přibývá lidí, kteří vyhledají lékaře kvůli chronické bolesti. V kartotékách center bolesti přibývají stále mladší lidé. Typickými pacienty podle lékařů zdaleka nejsou těžce fyzicky pracující lidé, ale naopak úředníci, úspěšní manažeři či podnikatelé. Důvodem je nezdravý životní styl, především nedostatek pohybu, řekl novinářům Marek Hakl z Centra léčby bolesti ve Fakultní nemocnici U svaté Anny v Brně.
Relativně častými pacienty bývají podle Hakla absolventi škol, kteří nastoupí do zaměstnání a kvůli nedostatku času přestanou sportovat. Po roce či dvou se prý dostaví potíže.
Zdravotníci podle Hakla používají stále sofistikovanější metody léčby. Při léčení bolesti se nevyhýbají ani alternativám, jako je akupunktura, ačkoli odborníci stále diskutují, zda je metoda účinná nebo ne. Trendem je různé metody kombinovat. "Není kouzlo v tom vzít jeden velký silný lék a podat ho pacientovi a doufat, že zabere. Krása je v tom, že použijeme několik léčebných způsobů, které se vzájemně doplňují. Ačkoli jsou relativně na první pohled samy o sobě málo účinné nebo neúčinné, tak dohromady udělají vynikající efekt a hlavně bez nežádoucích účinků," popsal Hakl.
Ve svatoanenské nemocnici takto například čtyři měsíce testují speciální matrace; lidé na nich leží v době, kdy dostávají do žíly infuzí lék. Podložky vydávají teplo a vytvářejí magnetické pole, čímž zlepšují regeneraci těla.
Zdroj: ČTK