Stáj Rozárka rozšíří služby rehabilitace na koni i na dospělé
Občanské sdružení Stáj Rozárka, které v Bykáni na Kutnohorsku provozuje hiporehabilitaci, tedy rehabilitaci na koni, rozšíří své služby. Mezi jeho klienty zatím byly jen děti, v blízké době se to změní. Sdružení totiž získalo grant 80.000 korun na nákup koně, který uveze i dospělého, řekla ČTK předsedkyně sdružení Zuzana Kocmanová.
"Koník, kterého využíváme pro hipoterapii, je menší a nižší, proto na něm můžou jezdit jenom děti. Pro těžší pacienty jsme potřebovali většího koně," dodala. Nový kůň bude první ve vlastnictví sdružení. Tři poníky, které k hiporehabilitaci využívá, si pronajalo na symbolickou korunu ročně. Podle Kocmanové ale mnoho majitelů koní na podobné žádosti neslyší.
Mezi klienty Stáje Rozárka patří hlavně děti, kteří do Bykáně dojíždějí individuálně s rodiči nebo skupinově v rámci ústavů, charity nebo diakonie. Na koních jezdí tělesně a mentálně postižení, děti s poruchami učení, psychaitračtí pacienti, ale i žáci mateřských nebo základních škol z okolí. "Zaměřujeme se i na integraci zdravých a postižených dětí," uvedla Kocmanová.
Zájem o hiporehabilitaci je podle ní velký. Středisek, která se nezabývají jen sportem, ale dávají možnost jezdit na koni i hodně malým dětem nebo handicapovaným, je nedostatek, dodala. Například na Kutnohorsku podobnou službu nabízí ještě sdružení Dítě a kůň v Miskovicích.
Stáj Rozárka funguje od července 2006. Navázalo na dlouholetou činnost a zkušenosti skupiny dobrovolníků v tomto oboru. Pracovní nářadí, opravy a údržbu sedlového materiálu, bezpečnostní přilby na hipoterapii, drobné údržby areálu a objektu hradí z dobrovolných příspěvků. Základní provozní náklady, tedy krmení a vodu pro koně, nájem nebo pojištění, pokrývá z poplatků za ustájení soukromých koní. Sdružení má jednu zaměstnankyni, která se stará o zvířata. Chod stáje jinak zabezpečuje zdarma pět členů sdružení a několik dobrovolníků.
Zdroj: ČTK