Stačil měsíc a lékárny krachují
První lékárna nadobro zavřela. Už nemohla konkurovat krajským lékárnám v nerovné soutěži.
První nemocnice čelí problémům se zdravotními pojišťovnami. Jen pojišťovna Metal-Aliance zahájila správní řízení se čtyřmi nemocnicemi na Moravě a dvěma v Čechách.
Hrozí jim desetitisícové pokuty za to, že nevybírají poplatky v souladu se zákonem o zdravotním pojištění.
Tam, kde za pacienty platí poplatky kraj, se život zvolna vrací do stejných kolejí, jako byl před zavedením poplatků - začínají se plnit ordinace, lékárny a dveře se netrhnou ani na pohotovostech. Finančně to nejvíce pociťují Středočeši. Tamní hejtman David Rath jen za únor "věnoval" pacientům 7,8 milionu korun.
Z jiných krajů hlásí daleko optimističtější čísla. Alespoň pro kraje samé. Nemusí totiž platit za pacienty tolik, kolik předpokládaly.
"Na poplatky jsme z krajského rozpočtu vyčlenili 50 milionů korun na rok. Zdá se, že celá tato částka ani nebude potřeba," zhodnotil podle prvního měsíce náměstek hejtmana pro zdravotnictví v Olomouckém kraji Michael Fischer.
Pacienti v Plzeňském kraji vyšli ještě levněji. Bude třeba méně než půl milionu. "Kraj počítal až se dvěma miliony korun. Peníze nechybějí, protože zastupitelstvo vyčlenilo v rozpočtu 30 milionů korun na rok," podotýká krajský radní Václav Šimánek.
Pacienti v různých oblastech se chovají odlišně. Třeba ve vsetínské nemocnici si "dar" od kraje vybírá 30 procent pacientů, v oblastní nemocnici Rychnov nad Kněžnou nechá kraj zaplatit polovina pacientů.
Stovky žádostí o dotace "Každý týden se zatím zvyšuje počet lidí, kteří přijímají dary od kraje na uhrazení regulačních poplatků ve zdravotnických zařízeních. Nejvíce z nich v lékárnách. I tak už teď víme, že kraj nevyčerpá těch pětasedmdesát milionů, které si na to vyhradil v rozpočtu.
Úspora bude asi jedna třetina," míní hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
Spolu s optimistickými předpověďmi míří na hejtmanství denně žádosti soukromníků, aby kraj hradil poplatky také za jejich klienty. Nejvíce stížností posílají lékárníci.
Jihočeské hejtmanství už eviduje desítky takových žádostí. Všechny však zamítá. "Usnesení zastupitelstva je jasné. Budeme hradit poplatky jen za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních. Nemůžeme vstupovat do privátních lékáren ani ambulancí," vysvětluje náměstkyně hejtmana Ivana Stráská.
Lékárny na zhroucení Zatímco krajské lékárny musí sem tam přidat výdejové okénko nebo přijmout člověka, aby zpracoval velké množství darovacích listin, v okolních lékárnách je prázdno. Někde mají propad "jen" třicet procent, jinde přicházejí až o tři čtvrtiny obratu.
Spousta soukromých lékárníků se potácí na hranici životaschopnosti. "Ještě do konce týdne zavře jedna lékárna v Ústí nad Labem," říká šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.
Ale o žádný dominový efekt zřejmě nepůjde, lékárny totiž budou muset nejdříve rozprodat - i když téměř s nulovým ziskem - své ohromné sklady. "Máme na skladech léky za miliony a není je komu vracet. Musí se prodat," říká orlickoústecká lékárnice Jitka Gieblová.
Lékárníci odhadují, že největší ránu pocítí v květnu a červnu, kdy už nebude období chřipek a do lékáren budou chodit hlavně chronicky nemocní pacienti. "Doufáme, že se to s poplatky co nejdříve nějak vyřeší a sjednotí. Pokud se politici nedomluví, bude ta situace katastrofální," říká žďárecká zástupkyně komory Květa Benešová.
Zdroj: Mladá Fronta DNES